ديجياتو/ همانطور که مي دانيد مايکروسافت مرداد ماه امسال برنامه 12 ماهه آپگريد رايگان به ويندوز 10 را متوقف کرد؛ اما پيش از اين ردموندي ها از هر فرصتي استفاده مي کردند تا کاربران ويندوز 7 و 8.1 را به بهره مندي از نسخه دهم ترغيب نمايند.

اما حالا که به صورت رسمي نمي توان از آپگريد مجاني ويندوز 10 استفاده کرد، برخي از کاربران گزارش مي دهند که هنوز فرصتي هرچند کمي خاص وجود دارد.

تا به هنگام نگارش اين مطلب، مشترياني که از يک ويندوز 7 سرويس پک 1 يا ويندوز 8.1 لايسنس شده برخوردار هستند، مي توانند با رجوع به صفحه وب دانلود ويندوز 10 و کليک روي گزينه «Download Tool Now»، ترفندي را پياده کنند.

بعد از آنکه اين ابزار روي کامپيوتر دانلود شد، آن را اجرا کرده و گزينه «Upgrade the PC now» را انتخاب نماييد.

در اين مرحله دو انتخاب پيش روي کاربر قرار مي گيرد: يکي آپگريد کامپيوتر فعلي، و ديگري ساخت فايل ISO براي استفاده از آن روي سيستمي ديگر يا نصب به طريق بوت.

سپس مشتري به سادگي مراحل نصب را پيش برده و به صورت عجيبي در هيچ مرحله اي با درخواست کد لايسنس يا خريد رسمي محصول مواجه نمي شود. در واقع به همين سادگي ويندوز 10 اصلي براي کاربر نصب مي گردد.

نکته لازم به ذکر اين است که لايسنس هاي ديجيتالي ويندوز 10 به مک آدرس سيستم متصل مي شوند، بنابراين هر زماني هم که بخواهيد آن را مجدداً نصب کنيد مشکلي پيش نخواهد آمد و نسخه اصلي را در اختيار خواهيد داشت.

اما آيا اين نحوه دانلود قانوني است؟ خوشبختانه بله. مايکروسافت در حال حاضر طي برنامه جديدي فرصت آپگريد رايگان به ويندوز 10 را به مشترياني که با تکنولوژي هاي هميار (Assistive Technologies) سر و کار دارند مي دهد.

بنابراين اگر کاربر هر گونه اپليکيشن يا راه حل سخت افزاري مرتبط با همياري تکنولوژيکي روي سيستم داشته باشد، به راحتي مي تواند به جديدترين سيستم عامل مايکروسافت مهاجرت نمايد.

چنانچه از اين دست مشتريان پي سي هستيد و از ترفند مورد بحث استقبال مي کنيد، تجربيات خود را در بخش نظرات با ما در ميان بگذاريد.مطالب جذاب، داغ و آموزشي فناوري اطلاعات در کانال تلگرامي «آي تي»