تکرا/ اگر شما نيز فراموش مي کنيد که سطل آشغال تان (Recycle Bin) را در ويندوز ۱۰ خالي کنيد، مي توانيد از اين راهنما استفاده کنيد و پاک کردن سطل آشغال کامپيوترتان را به طور خودکار زمان بندي کنيد. در اين مقاله خواهيم آموخت که چگونه خالي کردن خودکار سطل آشغال را در ويندوز ۱۰ زمان بندي کنيم.

وقتي که شما در يک فايل روي دکمه حذف کليک مي کنيد، در حقيقت آن را از کامپيوترتان حذف نمي کنيد، بلکه فقط آن را به سطل آشغال انتقال مي دهيد که هم چنان بخشي از فضاي با ارزش هارد ديسک شما را استفاده مي کند. حتي برخي افراد هستند که اين موضوع را مي دانند که بايد سطل آشغال را خالي کنند؛ اما اغلب انجام اين کار ساده را فراموش مي کنند.

تا زماني که سطل آشغال را خالي نکنيد اين فضا اشغال خواهد بود، شما مي توانيد به طور دستي تمام محتواي سطل آشغال را حذف کنيد تا اين فضا آزاد شود. اگر چه راه هاي زيادي براي پيکربندي سطل آشغال در ويندوز ۱۰ (در نسخه هاي پيشين) وجود دارد؛ اما در هيچکدام از آنها، نمي توانستيم خالي کردن خودکار سطل آشغال را زمان بندي کنيم.

در اين راهنماي ويندوز ۱۰، ما مي خواهيم مراحل خالي کردن خودکار سطل آشغال را با استفاده از زمان بندي به شما آموزش دهيم که به اين ترتيب فضاي هارد ديسک خود را بهينه سازي کنيد، در حالي که زمان کافي براي بازيابي فايل هاي حذف شده را نيز در نظر مي گيريد.

نحوه زمان بندي براي خالي کردن خودکار سطل آشغال
منوي استارت را باز کنيد و در کادر جستجو عبارت Task Scheduler را جستجو کرده و سپس Enter را فشار دهيد.
بر روي Task Scheduler Library کليک راست کنيد و مانند تصوير New Folder را انتخاب کنيد.
نام پوشه را My Tasks يا هر چيز ديگري که دوست داريد، بگذاريد. (به اين دليل اسم پوشه را ما My Tasks پيشنهاد مي کنيم زيرا شما مي خواهيد وظايف را سازماندهي کنيد و از وظايف سيستم جدا کنيد.)
روي پوشه اي که به تازگي (در مرحله قبل) ايجاد کرده ايد، کليک راست کنيد و مانند تصوير زير Create task را انتخاب کنيد.

از تب General مانند تصوير زير، يک نام براي اين وظيفه انتخاب کنيد. براي مثال نامي مثل Empty Windows Recycle Bin که نشان مي دهد قرار است چه کاري انجام دهيد.خالي کردن خودکار سطل آشغال
در تب Triggers ، روي گزينه New در پايين تب کليک کنيد تا يک عمل براي راه اندازي وظيفه ايجاد شود.

براي زمان بندي اين وظيفه، ما يک زمان بندي را انتخاب و پيکربندي خواهيم کرد. شما مي توانيد تعدادي از اقدامات تريگر را انتخاب کنيد. شما مي توانيد زمان بندي هايي از جمله در زمان ورود به سيستم، در زمان راه اندازي، در زمان رويداد و… را انتخاب کنيد.

نکته مهم: اگر از گزينه هاي زمان بندي به عنوان يک تريگر استفاده مي کنيد، گزينه هاي هفتگي يا ماهانه را استفاده کنيد که به شما زماني را براي بازيابي فايل هاي حذف شده نيز خواهد داد.

در تب Action مانند تصوير زير بر روي New کليک کنيد.

در قسمت تنظيمات در بخش Programs/script، exe را مانند تصوير بعدي وارد کنيد.
در زيربخش تنظيمات در بخش Add arguments ، آرگومان هاي زيرا را وارد کنيد و روي Ok کليک کنيد:
/c “echo Y|PowerShell.exe -NoProfile -Command Clear-RecycleBin”

روي Ok کليک کنيد تا کار تمام شود.

هنگامي که مراحل فوق را انجام دهيد، اين وظيفه به طور خودکار در شرايط تريگري که شما پيکر بندي کرده ايد، اجرا خواهد شد و خالي کردن خودکار سطل آشغال شما انجام خواهد شد.مطالب جذاب، داغ و آموزشي فناوري اطلاعات در کانال تلگرامي «آي تي»