زوميت/ گوگل بار ديگر ليست سهم نسخه‌هاي مختلف سيستم عامل اندرويد را منتشر کرد و در اين ليست سهم اندرويد نوقا افزايش يافته است.

گوگل به‌صورت ماهانه آماري از سهم نسخه‌هاي مختلف اندرويد در بازار را منتشر مي‌کند. آماري که در اين ماه منتشر شده است، حاکي از سهم ۰.۷ درصدي جديدترين نسخه يعني اندرويد نوقا است. ۰.۵ درصد از اين سهم متعلق به اندرويد ۷.۰ و ۰.۲ درصد ديگر در اختيار اندرويد ۷.۱ است. اندرويد آب‌نبات چوبي يا Lollipop هنوز در صدر جدول قرار دارد و ۳۳.۴ دستگاه‌هاي اندرويد به آن مجهز هستند.

رتبه بعدي متعلق به اندرويد مارشمالو است که ۲۹.۶ درصد از بازار را در اختيار دارد و در رتبه سوم، اندرويد محبوب کيت‌کت با ۲۲.۶ درصد قرار دارد. نکته جالب توجه اين است که نسخه‌هاي Gingerbread و Ice Cream Sandwich هنوز با ۱ و ۱.۱ درصد در اين ليست باقي‌ مانده‌اند. اندرويد جلي‌بين نيز با سهم ۱۱.۶ درصد، در ليست اين ماه قرار دارد.

آمار ماهانه سهم نسخه‌هاي مختلف اندرويد، هر ماه ميلادي در تاريخ دهم منتشر مي‌شود. اين آمار در هفت روز اول ماه از گوشي‌هايي که به پلي استور گوگل دسترسي دارند، جمع‌آوري مي‌شود. نکته جالب در آمار اين ماه، سهم ۰.۲ درصدي اندرويد ۷.۱ است که تنها در گوشي‌هاي پيکسل گوگل عرضه شده است. البته تعدادي محصولات اندرويدي ديگر نيز وجود دارند که در حال آزمايش اين نسخه هستند و يا هنوز به‌صورت رسمي عرضه نشده‌اند.

متاسفانه هنوز حدود يک چهارم از دستگاه‌هاي اندرويدي، از نسخه‌ي کيت‌کت استفاده مي‌کنند که عمري بيش از ۲ سال و نزديک به ۳ سال دارد. لاليپاپ نيز که درصد بيشتري را به خود اختصاص داده است، عمري نسبتا زياد دارد. در مجموع مي‌توان گفت اين دو نسخه نسبتا قديمي، بيش از نيمي از دستگاه‌هاي اندرويدي را به خود اختصاص داده‌اند.

با توجه به آمارهاي منتشرشده، مي‌توان به اهميت ارائه بسته‌هاي امنيتي براي گوشي‌هاي اندرويدي پي برد. با توجه به اين که توليدکنندگان اين محصولات، عجله‌اي براي عرضه نسخه‌هاي جديد براي گوشي‌ها ندارند، به نظر نمي‌رسد زماني را شاهد باشيم که همه يا اکثر گوشي‌هاي اندرويدي به نسخه‌ي نهايي مجهز باشند. به همين دليل عرضه بسته‌هاي امنيتي براي کاربراني که از نسخه‌هاي قديمي‌تر با عمر ۲ تا ۳ سال استفاده مي‌کنند، ضروري خواهد بود.مطالب جذاب، داغ و آموزشي فناوري اطلاعات در کانال تلگرامي «آي تي»