زوميت/ پتنتي که به‌تازگي توسط شرکت اپل منتشر شده است، طرح اين شرکت را براي آيفون بدون حاشيه مشخص مي‌کند.

شايعات در مورد محصول سال جاري کمپاني اپل تاکنون زياد بوده‌اند. بر اساس اين شايعات، اپل علاوه بر آيفون ۷ اس و ۷ اس پلاس که در سال جاري معرفي خواهد کرد (تأييدي در مورد اين نام‌ها منتشر نشده است)، يک گوشي با صفحه‌نمايش خميده نيز به بازار عرضه مي‌کند. نقطه تمايز اين گوشي خاص، صفحه‌نمايش OLED بدون حاشيه آن است که رکورد جديدي در زمينه نسبت صفحه‌نمايش به کل بدنه ثبت خواهد کرد.

تاکنون ساخت پنل‌هاي OLED توسط سامسونگ تأييد شده است و سؤال اصلي باقيمانده، اين است که صفحه‌نمايش بدون حاشيه چگونه ساخته خواهد شد؟ در حاشيه بالايي گوشي‌هاي هوشمند کنوني، درگاه‌هايي براي بلندگوي اصلي،‌ دوربين جلو، سنسور نور و مجاورت، اسکنر عنبيه و فلاش‌هاي LED قرار دارند. حال اگر يک گوشي بدون حاشيه به بازار عرضه شود، اين درگاه‌ها در کجا قرار خواهند گرفت؟

گوشي جديد شيائومي يعني Mi Mix تا حدودي به اين نياز پاسخ داده است. اين گوشي که يک صفحه‌نمايش ۶.۴ اينچي دارد، در يک بدنه به اندازه گوشي‌هاي ۵.۷ اينچي ساخته شده است. شيائومي در طراحي مي ميکس، لنز کوچک دوربين جلو را در پايين صفحه قرار داده است. براي انتقال صداي مخاطب نيز، به جاي بلندگو از فناوري لرزش پيزوالکتريک‌هاي سراميکي استفاده مي‌شود. سنسور مجاورت نيز در اين گوشي با يک سنسور صوتي جايگزين شده است. با توجه به پتنت‌هايي که اخيرا منتشر شده است، مي‌توان نتيجه گرفت که اپل، مسيري متفاوت نسبت به شيائومي براي حل اين مشکلات در نظر دارد.

اپل قصد دارد با ايجاد حفره‌هاي بسيار کوچک در صفحه‌نمايش، دسترسي به موارد گفته‌شده را امکان‌پذير کند. اين حفره‌ها با چشم غير مسلح قابل ديدن نيستند و زيبايي و کارکرد صفحه‌نمايش را تحت تأثير قرار نخواهند داد. البته موارد منتشرشده تنها طرحي از بلندگو، دوربين و سنسور مخفي‌شده در زير صفحه‌نمايش هستند و کارايي آن‌ها بايد در عمل ثابت شود. سوراخ‌هاي ايجادشده بايد بسيار کوچک و ساده باشند. طرح منتشرشده را مي‌توان بلندپروازانه دانست و اجراي آن نيز دشوار خواهد بود. يکي از دلايل اين دشواري، اين است که پنل‌هاي OLED نياز به لايه‌ي يکپارچه نور پس‌زمينه دارند. به هر حال ممکن است اين پتنت به‌زودي توسط اپل اجرايي شود.مطالب جذاب، داغ و آموزشي فناوري اطلاعات در کانال تلگرامي «آي تي»