زوميت/ انتشار گزارش جديدي از رابطه طولاني مدت دونالد ترامپ با روس‌ها نشان از اين دارد که سرويس امنيتي روسيه حتي تلگرام را نيز هک کرده است.

شب گذشته گزارشي تأييد نشده منتسب به يکي از مأموران سرويس امنيتي بريتانيا توسط وب‌سايت BuzzFeed منتشر شد که نشان از رابطه‌ي عميق دونالد ترامپ با روس‌ها دارد. بر اساس اين گزارش، دونالد ترامپ و روسيه بيش از ۵ سال با يکديگر رابطه دارند که اين موضوع کمک امنيتي روس‌ها به ترامپ در افشاي اطلاعات در رابطه با حزب دموکرات و هيلاري کلينتون را بيش از پيش تقويت مي‌کند. اما نکته‌اي که توجه بسياري در حوزه‌ي فناوري را جلب کرده، بخشي از گزارش است که امنيت سرويس تلگرام را زير سؤال مي‌برد.

بر اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط منبع منتشرکننده‌ي اين سند، تلگرام آن‌چنان که به نظر مي‌رسد و توسط توسعه‌دهندگان آن ادعا مي‌شود، امن نيست.

بخش سايبري سرويس امنيتي روسيه توجه ويژه‌اي به امکان ارسال پيام رمزنگاري‌شده‌ي تلگرام نشان داده و از اين‌رو تمرکز خود را روي اين سرويس افزايش داده است که اين موضوع را مي‌توان به دليل استفاده از تلگرام توسط مخالفين سياسي نظام کنوني حاکم خواند. به اعتقاد منبع مورد نظر، سرويس امنيتي روسيه موفق شده است اين سرويس ارتباطي را هک کند که از اين‌رو نمي‌توان تلگرام را آن‌چنان که ادعا مي‌شود، امن خواند.

اين موضوع را بايد اخطار مهمي براي کاربراني خواند که از سرويس تلگرام استفاده مي‌کنند. به گزارش ورج، تلگرام در واکنش به اين گزارش، روي اين موضوع که گزارش تأييد نشده، تأکيد کرده است. تلگرام در اين خصوص مي‌گويد:

ما فکر مي‌کنيم اين گزارش بي‌اعتبار و جعلي است. البته در صورتي که اين گزارش صحيح باشد، احتمالا اشاره به اختلال شبکه‌ي SMS دارد که توسط سرويس امنيتي در آوريل ۲۰۱۶ يا موارد مشابه ايجاد شده است.
در ماه آوريل گزارش‌هايي منتشر شده بود که نشان از ارسال SMS-هاي جعلي براي ورود به حساب‌هاي کاربري تلگرام توسط مأموران سرويس امنيتي روسيه داشت. البته اين خطر هنوز هم متوجه کاربراني است که از احراز هويت دومرحله‌اي استفاده نمي‌کنند.

البته احتمالات ديگري نيز وجود دارد که صحت گزارش منتشرشده را زير سؤال مي‌برد، به‌طوري‌که نتايج تحقيقات انجام‌شده توسط FBI در تابستان سال ۲۰۱۶ شماري از موارد اشاره‌شده نظير ديدار مايکل کوهن، وکيل دونالد ترامپ با ولاديمير پوتين در پراگ را زير سؤال برده است. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده، کوهن در زمان احتمالي اين ديدار در لس‌آنجلس به سر مي‌برد.

انتشار گزارش مورد نظر، انتقادات در قبال سرويس امنيتي تلگرام و به‌کارگيري پروتکل مستقل امنيتي توسط اين سرويس را افزايش داده است. به‌طوري‌که ناديم کوبيسي، يکي از منتقدان تلگرام با انتشار توييتي اعلام کرده که قابليت Forward Secrecy در تلگرام با انجام حمله به سرورهاي اين کمپاني از بين رفته است و در نتيجه هيچ‌يک از طرفيني که متصور مکالمه امن هستند، از اين موضوع اطلاع نخواهند داشت. تلگرام در واکنش به گفته‌هاي ناديم کوبيسي، اعلام کرده که روش پيشنهادي توسط وي غيرعملي است.مطالب جذاب، داغ و آموزشي فناوري اطلاعات در کانال تلگرامي «آي تي»