سخت افزار/ کارت گرافیک GTX1080 محصولی است با 180 وات توان حرارتی (TDP) که کنترل این دما خصوصا در مدل های سفارشی (Custom) کار چندان آسانی نیست که نیازمند یک کولر با کیفیت و مهندسی دقیق دارد. بسیاری از کولرهای موجود به وسیله آزمون و خطا بدست به مرز تولید رسیده اند؛ در این میان "زوتک" کارت گرافیک جدیدی را رونمایی کرده است که به عنوان کوچکترین کارت گرافیک GTX1080 شناخته می شود. ZOTAC GeForce GTX 1080 Mini کارت گرافیکی است که در روزهای پیش از نمایشگاه CES 2017، سر و صدای آن به گوش می رسید. طول این کارت گرافیک کمتر از 20 سانتی متر است و حتی مدار چاپی نیز کوچکتر!


سامانه خنک کننده شامل دو عدد فن 10 سانتی متری می گردد و افزون بر آن یک هیت سینک آلومینیومی متراکم به همراه هیت پایپ های 3 عدد با ضخامت 8 میلی متری نیز در آن به کار رفته است. این فن ها از نوع low-RPM بوده و نویز صوتی پایینی را ارائه می دهند. نشان ZOTAC به همراه LED نیز نمای ظاهری آن را بهبود بخشیده است. 8 گیگابایت حافظه GDDR5X به همراه رابط 128 بیتی و فرکانس 10 گیگاهرتز از جمله دیگر مشخصات فنی آن است.

فرکانس هسته در آن تغییر چندانی نکرده است و در کمینه خود به 1620 مگاهرتز و در بیشینه به 1753 مگاهرتز می رسد. این فرکانس در نسخه مرجع 1607~1733 مگاهرتز است. یک اتصال 8 پین و اسلات PCIe تامین انرژی آن را بر عهده دارند. خروجی های تصویری DisplayPorts، HDMIو DVI نیز در آن به کار رفته است. در حال حاضر قیمت نهایی کارت گرافیک ZOTAC GeForce GTX 1080 Mini هنوز اعلام نشده است اما پیشبینی می گردد که به نسخه رفرنس نزدیک خواهد بود.

مطالب جذاب، داغ و آموزشی فناوری اطلاعات در کانال تلگرامی «آی تی»