سخت افزار/ کارت گرافيک GTX1080 محصولي است با 180 وات توان حرارتي (TDP) که کنترل اين دما خصوصا در مدل هاي سفارشي (Custom) کار چندان آساني نيست که نيازمند يک کولر با کيفيت و مهندسي دقيق دارد. بسياري از کولرهاي موجود به وسيله آزمون و خطا بدست به مرز توليد رسيده اند؛ در اين ميان "زوتک" کارت گرافيک جديدي را رونمايي کرده است که به عنوان کوچکترين کارت گرافيک GTX1080 شناخته مي شود. ZOTAC GeForce GTX 1080 Mini کارت گرافيکي است که در روزهاي پيش از نمايشگاه CES 2017، سر و صداي آن به گوش مي رسيد. طول اين کارت گرافيک کمتر از 20 سانتي متر است و حتي مدار چاپي نيز کوچکتر!


سامانه خنک کننده شامل دو عدد فن 10 سانتي متري مي گردد و افزون بر آن يک هيت سينک آلومينيومي متراکم به همراه هيت پايپ هاي 3 عدد با ضخامت 8 ميلي متري نيز در آن به کار رفته است. اين فن ها از نوع low-RPM بوده و نويز صوتي پاييني را ارائه مي دهند. نشان ZOTAC به همراه LED نيز نماي ظاهري آن را بهبود بخشيده است. 8 گيگابايت حافظه GDDR5X به همراه رابط 128 بيتي و فرکانس 10 گيگاهرتز از جمله ديگر مشخصات فني آن است.

فرکانس هسته در آن تغيير چنداني نکرده است و در کمينه خود به 1620 مگاهرتز و در بيشينه به 1753 مگاهرتز مي رسد. اين فرکانس در نسخه مرجع 1607~1733 مگاهرتز است. يک اتصال 8 پين و اسلات PCIe تامين انرژي آن را بر عهده دارند. خروجي هاي تصويري DisplayPorts، HDMIو DVI نيز در آن به کار رفته است. در حال حاضر قيمت نهايي کارت گرافيک ZOTAC GeForce GTX 1080 Mini هنوز اعلام نشده است اما پيشبيني مي گردد که به نسخه رفرنس نزديک خواهد بود.

مطالب جذاب، داغ و آموزشي فناوري اطلاعات در کانال تلگرامي «آي تي»