زوميت/ گزارش کانتار از وضعيت فروش گوشي‌هاي هوشمند در پاييز ۲۰۱۶ نشان از افزايش فروش آيفون‌هاي اپل، برخلاف کاهش فروش گوشي‌هاي اندرويدي در اغلب بازارها دارد.

کانتار وردپنل گزارش جديد خود از ميزان فروش گوشي‌هاي هوشمند در بازارهاي جهاني را طي سه‌ماهه‌ي منتهي به سال ۲۰۱۷ ميلادي منتشر کرد که بر اساس آن فروش گوشي‌هاي هوشمند اندرويد در بازار‌هاي آمريکا، بريتانيا و فرانسه کاهش يافته است، حال آنکه در مقابل، آيفون‌هاي اپل در بسياري از بازار‌ها موفق به افزايش فروش شده‌اند. اندرويد براي ششمين فصل متوالي شاهد کاهش ميزان فروش گوشي‌هاي مبتني بر اين سيستم‌عامل در بازار آمريکا است، به‌طوري‌که ميزان فروش اين گوشي‌هاي هوشمند از ۶۰.۴ درصد کل گوشي‌هاي به فروش رفته در پاييز ۲۰۱۵، به کمتر از ۵۵.۳ درصد رسيده است. هرچند فروش آيفون‌هاي اپل در مقايسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۵ کاهش پيدا کرده است؛ اما در مقايسه با تابستان ۲۰۱۶، شاهد افزايش فروش به لطف آيفون ۷ در پاييز سال ۲۰۱۶ هستيم.

آيفون ۷، آيفون ۷ پلاس و آيفون ۶ اس از آغاز فصل خريد به مناسبت سال نوي ميلادي محبوب‌ترين گوشي‌هاي هوشمند در بازار آمريکا هستند، به‌طوري‌که اين سه گوشي هوشمند در مجموع ۳۱.۳ درصد از فروش آمريکا را به خود اختصاص داده‌اند. گلکسي اس ۷ و گلکسي اس ۷ اج به ترتيب چهارمين و پنجمين گوشي‌هاي هوشمند پرفروش در بازار آمريکا هستند؛ سامسونگ موفق شده است با محصولاتش قريب به ۲۸.۹ درصد از فروش گوشي‌هاي هوشمند در بازار آمريکا را به خود اختصاص دهد.

اپراتور مخابراتي ورايزن با فروش بيش از ۲۵ درصد از گوشي‌هاي عرضه‌شده در بلک‌فرايدي، نقشي تأثيرگذار در فروش محصولات سامسونگ و اپل بازي کرده است. با وجود اينکه پلتفرم اندرويد شاهد کاهش تقاضا در بازار آمريکا بوده است؛ اما پيکسل‌هاي گوگل در طول سه ماه منتهي به سال ۲۰۱۷ موفق شده‌اند ۱.۳ درصد از فروش را به خود اختصاص دهند.

در چين iOS سهم فروش ۲۵.۳ درصدي در پاييز سال ۲۰۱۵ را به ۱۹.۹ درصد در سال ۲۰۱۶ تبديل کرده است، حال آنکه آيفون‌هاي اپل در مقايسه با سه ماه تابستان شاهد افزايش ۲.۸ درصد فروش هستند. قريب به ۸۰ درصد از گوشي‌هاي هوشمند به فروش رفته در سه‌ماهه‌ي چهارم ۲۰۱۶ در کشور چين را گوشي‌هاي اندرويد تشکيل مي‌دهند که بخش اعظمي از اين فروش متعلق به برندهاي چيني است. هواوي ۲۵ درصد از کل فروش در چين را به خود اختصاص داده که البته در مقايسه با تابستان، نشان از کاهش ۳.۱ درصدي دارد.

اپو با در اختيار گرفتن ۱۲.۹ درصد فروش، رشد خوبي تجربه کرده است. در مورد گوشي‌هاي هوشمند پرفروش، آيفون ۷ اپل با در اختيار گرفتن ۶.۶ درصد از کل فروش پاييز، با پايين کشيدن R9 اپو، به جايگاه دوم صعود کرده است.

در پنج کشور اصلي اروپايي (بريتانيا، آلمان، فرانسه، ايتاليا و اسپانيا)، دو پلتفرم iOS و اندرويد با افزايش سهم فروش خود روبرو شده‌اند که علت اصلي آن کمرنگ‌تر شدن استقبال از ويندوز مايکروسافت است. در کشور‌هاي اروپايي، اندرويد بيش از ۷۲.۴ درصد فروش را به خود اختصاص داده، حال آنکه iOS قريب به ۲۴.۶ درصد فروش را مال خود کرده است. افزايش سهم اندرويد و iOS از بازار اروپا با کاهش سهم فروش ۲.۸ درصدي ويندوز همراه شده است. البته سهم فروش اندرويد در مقايسه با تابستان بيش از ۲.۸ درصد کاهش پيدا کرده است. اپل موفق شد به واسطه‌ي آيفون ۷ در اروپا خودنمايي کند و سهم فروش خود را افزايش دهد.مطالب جذاب، داغ و آموزشي فناوري اطلاعات در کانال تلگرامي «آي تي»