ديجياتو/ گويا روياي مارک زاکربرگ در حال محقق شدن است. شايد روزي که انسان ها بتوانند افکار يکديگر را بخوانند و از طريق امواج مغزي با هم ارتباط برقرار کنند نزديک تر از آن چيزي باشد که فکرش را مي کنيد.

فيسبوک در سال گذشته ميلادي بخشي جديد تحت عنوان Building 8 را به تيم خود اضافه کرد تا روي پروژه هاي سري کار کنند. حالا گزارش ها حاکي از آن است که اين شرکت در حال توسعه فناوري «رابط کامپيوتري-مغزي» است تا تلپاتي فيلم هاي علمي-تخيلي را ممکن سازد.

به منظور محقق ساختن چنين امري، گروه Building 8 نيازمند دانشمندان نخبه اي بوده که از طريق آگهي به دنبال جذب شان است. گفته شده که در پروژه مورد نظر، «تصويربرداري عصبي» و «داده هاي الکتروفيزيولوژيکي» براي ساخت «پلتفرم ارتباطي آينده» دخيل هستند.

فيسبوک از اظهار نظر در مورد اين آگهي سر باز زد اما گفته هاي مديرعامل اين شرکت در سال 2015 نشان مي دهد که واقعا اين کمپاني در نظر دارد تا وسيله ارتباطي متفاوتي بسازد که کنترل آن به عهده مغز انسان است.

زاکربرگ در ماه ژوئن سال 2015 در جلسه پرسش و پاسخي گفت: «روزي، من معتقدم که ما قادر خواهيم بود افکار خود را کاملا و بدون نقص مستقيما با استفاده از تکنولوژي براي همديگر بفرستيم. اين امکان را خواهيد داشت که به يک چيزي فکر کنيد و دوست تان نيز بلافاصله متوجه آن شود، البته اگر بخواهيد.»

موبايل هاي آينده احتمالا يک تراشه کوچک جايگذاري شده در بدن ما باشند. کافي است گفتگوي ذهني را با شخصي آغاز کنيد و وي در همان لحظه متوجه شود. دنياي هيجان انگيز و در عين حال وهم آلودي در پيش داريم.مطالب جذاب، داغ و آموزشي فناوري اطلاعات در کانال تلگرامي «آي تي»