ترنجی/ اخبار سود و زیان، سهم بازار و عملکرد شرکت های مختلف را که می خوانیم گاهی علامت سوال بسیار بزرگی دور سرما می چرخد، چرا؟ چرا هنوز باید در این بازار زیان-ده حضور داشته باشند و همچنان تقلا کنند؟ خب مسئله این است که بازار موبایل لزوما سودی که به یک شرکت می دهد فقط در بخش فروش نیست و می تواند سودهای جانبی مناسبی داشته باشد. در جدیدترین مصاحبه کازو هیرائی با گاردین، مدیر عامل شرکت سونی دید خود را برای جنبه های مختلف کسب و کار خود عنوان کرده است اما جذاب ترینش برای ما می تواند صحبت های وی درباره موبایل های سونی باشد. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا دید شرکت سونی را به بخش موبایل های اکسپریا ببینیم.

اشتیاق سونی موبایل برای کسب و کار تولید تلفن های همراه هوشمند عموما سوال برانگیز است. سونی تعداد زیادی طرفدار متعهد و باوفا در سراسر دنیا دارد که دوست دارند بهترین فناوری های ممکن را روی موبایل های این شرکت ببینند اما در سال های اخیر تعداد ان ها کم شده است و این سبب شایعاتی مبنی بر ترک کردن بازار تلفن های همراه هوشمند شده است.

طبق مصاحبه اخیر کازو هیرایی مدیر عامل سونی، وی اعتقادی به کنار گذاشتن بخش موبایل ندارد. به گفته وی اگر آن ها صنعت تلفن همراه را کنار بگذارند نمی توانند در تغییر الگو بعدی که برای فضای ارتباطی رخ خواهد داد، سهمی داشته باشند. اگر بخواهیم از گفته های او استباط کنیم باید گفت که دید او در فرای خود دستگاه تلفن همراه هوشمند است.

دلیلی که ما این کار را انجام می دهیم این نیست که فکر می کنیم تلفن های همراه هوشمند، آینده هستند؛ بلکه ما مجبوریم دستگاه هایی متصل به فضای ارتباطی داشته باشیم. اگر ما از این فضا دور باشیم نمی توانیم در تغییر الگو بعدی نقشی داشته باشیم.

این درباره موبایل های هوشمند امروزی نیست، این بیشتر درباره نگاه کردن به فرای موبایل های هوشمند است – به چیزی که ما در حال انجام آن هستیم – و می خواهیم بازیگری در این فضا باشیم، در حالت ایده آل رهبر آن باشیم. به این دلیل راهبردی من می خواهم مطمئن شوم که ما باقی خواهیم ماند نه به خودی خود در بازار موبایل های هوشمند، بلکه در کسب و کار فضای ارتباطی.

به نظر ترنجی از این صحبت ها بر می آید که سونی به موبایل های هوشمند فعلی به چشم ابزاری برای توسعه آینده ای که در دید خود دارد، نگاه می کند اما سوال اصلی همیجاست، آن آینده چیست؟ می توانیم حدس کم خطری به آینده مبتنی بر هوش مصنوعی داشته باشیم، جایی که داده ها (دیتا) مهم ترین نقش را دارند و به عبارت بهتر “نفت آینده” هستند. هر چند با سهم اندک این شرکت ژاپنی از سهم بازار نمی توان گفت منبع خوبی برای کسب داده ها باشد اما مسلما نگاه این شرکت نیز به سمت “عصر هوش مصنوعی” معطوف خواهد بود، پنجمین عصر متحول کننده زندگی بشریت!

نظر شما چیست؟ حدسیات، آرزوها و انتظارات شما برای آینده سونی چیست؟همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar