مهر/ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تخلف دو اپراتور تلفن همراه برای افشای بانک اطلاعاتی مشترکان به برخی وب سایت ها خبر داد.

«از این مسیر ---> به کانال آی تی بروید»

محمدجواد آذری جهرمی در این باره گفت:

"بر اساس گزارشی که به ما رسیده، دو اپراتور تلفن همراه امکان تبلیغاتی را فراهم کردند که زمانی که مشترک به یک وب سایت مراجعه می کند، شماره وی قابل استخراج بوده و سایت موردنظر می تواند از طریق پیامک با مشترک موردنظر در ارتباط باشد و یا یک بانک اطلاعاتی از اطلاعات کاربران تشکیل دهد."

وی با بیان اینکه این موضوع ناقض حریم خصوصی افراد است و باید متوقف شود، گفت: گزارش دریافتی بر اساس مستنداتی بود که در فضای مجازی و در فضای رسانه ای کشور منتشر شده و با توجه به اهمیت موضوع نیاز به بررسی داشت.

جهرمی با اشاره به اینکه موضوع را برای بررسی بیشتر به مرکز ماهر ارجاع داده ایم، افزود: طبق کلیپی که از این اقدام تهیه شده، از نظر فنی موضوع کاملا شفاف است و یک نوع ابزار ناشی‌گری در پیاده سازی کد وجود داشته که باعث فراهم کردن این دسترسی و سوءاستفاده از اطلاعات شده است.

وی تصریح کرد: طبیعتا این اقدام باید متوقف شود و اگر چه حضور کسب و کارهای نوین خوب است و باید این کسب و کارها شکل بگیرند اما حفظ حریم خصوصی افراد در اولویت قرار دارد و باید ضابطه مند باشد.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: طبیعتا بخش نظارت وزارت ارتباطات در این زمینه ضعف داشته که نتوانسته این موضوع را سریعا شناسایی کند و به همین دلیل موضوع از طریق گزارش های عمومی واصل شده است.

جهرمی تاکید کرد: هنوز صحت این تخلف کاملا مشخص نیست اما قرار است مرکز ماهر در این زمینه رسیدگی کرده و گزارشی منتشر کند. در این راستا ما از نظارت عمومی نیز استقبال می کنیم و از مردم می خواهیم گزارشاتی که دارند را برای ما بفرستند و بدانند که ما نسبت به آن بی تفاوت نیستیم.

لایحه حقوق معنوی در راه تهیه

وی همچنین از آمادگی برای بازنگری در لایحه حق مالکیت معنوی (کپی‌رایت) با همکاری کمیسیون قضایی مجلس خبر داد و گفت: از سازمان فناوری اطلاعات خواسته‌ام که موضوعات کارشناسی مربوط به این لایحه را ارائه دهد تا بر اساس آن، اصلاحات مد نظر را استخراج کرده و این لایحه را با همکاری نمایندگان کمیسیون قضایی بازنگری کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر اینکه کسب و کارهای حوزه فضای مجازی با مشکلاتی در بخش مالکیت معنوی روبرو هستند، اظهار کرد: با وجود لوایح پنج‌گانه حقوق فناوری اطلاعات، امیدواریم در چارچوب قانون این مشکلات کاهش یابد.

ارز دیجیتال با فیلترینگ تداخل ندارد

آذری جهرمی با اشاره به مفهوم «بلاک‌چین» در حوزه فضای مجازی گفت: در ذهن برخی افکار عمومی «بلاک‌چین» با فیلترینگ تداخل دارد و این در حالی است که این دو موضوع با یکدیگر متفاوت هستند و باید برای آن، زیرساخت نظام حقوقی و فقهی در کنار یکدیگر داشته باشیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد: برخی قوانین در فضای مجازی نیازمند بروزرسانی هستند و با توجه به سرعت رشد فضای مجازی، نیازمند تدوین برخی قوانین جدید نیز هستیم.

«از این مسیر ---> به کانال آی تی بروید»