شهر سخت افزار/ پیش از این نیز شایعات زیادی منتشر شده بودند که از برنامه های آتی اپل برای قطع همکاری با غول پردازنده های دنیا، اینتل در آینده ای نزدیک خبر می‌دادند. به نظر باید طی دو سال آینده منتظر چنین اتفاقی باشیم و شاید اولین قربانی مک بوک های اپل باشند.

طی آخرین مطالبی که توسط مینگ چی کو، تحلیل گر خوش سابقه موسسه KGI Securities منتشر شده اپل در حال تدارک زمینه ها برای مهاجرت کامل به پلتفرم ARM طی سالیان 2020 یا 2021 است و با این کار همکاری این شرکت با اینتل در حوزه سخت افزار لپتاپ ها به اتمام خواهد رسید.

قدرت عالی چیپست های پردازنده اپل
اگر مطالب قبلی ما را دنبال کرده باشید حتماً در جریان هستید که در این مطلب به بررسی میزان توان پردازشی چیپست جدید Apple A12 Bionic پرداختیم. در این مطلب و به نقل از بررسی های تخصصی وبسایت AnandTech اعلام شد که چیپست جدید اپل به حد بسیار مناسبی از ارائه توان پردازشی برای دستگاه ها رسیده است و اگر اغراق نباشد باید بگوییم که حالا این پردازنده با ارائه توان پردازشی مناسب خود می‌تواند در حد و اندازه های پردازنده های دسکتاپ عمل کند و نتایجی نزدیک به آخرین سری از پردازنده های اینتل Skylake داشته باشد.

در واقع با توسعه چندین ساله چیپست ها و پردازنده های اختصاصی اپل این شرکت توانسته به حد قابل قبولی از ارائه توان پردازشی در CPU های سری Apple Ax برسد و این توان پردازشی با ارائه نرم افزارهای مناسب می‌توان در حوزه لپتاپ ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

چالش نرم افزار
البته ساخت لپتاپ هایی که از پردازنده های داخلی غیر از X86 استفاده کنند خود به واقع چالش بزرگی است و به جرأت می‌توان گفت همه تلاش های پیش از این در زمینه خلق محصولات از این دست همگی به شکست مطلق منجر شده اند. به یاد بیاورید زمانی را که مایکروسافت پلتفرم Windows RT خود را عرضه کرد و اولین محصول آن Surface RT با انبوه تبلیغات راهی بازار شد ولی عملاً نتوانست به کوچکترین موفقیتی دست پیدا کند که به نظر جمعی بسیاری از منتقدان مشکل اصلی نبود نرم افزارهای مناسب و توسعه و ادامه رونده نرم افزارهای جدید برای این پلتفرم بود که بتوانند به مانند پلتفرم X86 عملکرد بی نقص داشته باشند.

سال گذشته نیز شرکت کوالکام اعلام کرد که با همکاری مایکروسافت برنامه هایی برای عرضه اولین نسخه ویژه ویندوز برای ARM خواهد داشت و چند روز پیش بود که سامسونگ با عرضه اولین لپتاپ خود با پردازنده های Snapdragon 845 اولین قدم های عملی تجاری در این زمینه را برداشت. در نظر بگیرید که در مورد سامسونگ و لپتاپ جدیدش فعلاً خیلی زود است که نظر بدهیم چرا که این محصول هنوز به بازار راه نیافته و باید منتظر بمانیم تا عملکرد آن در زمینه فروش و استقبال کاربران ببینیم.

عدم بروزرسانی فناوری ساخت چیپ های اینتل
البته تنها عامل تهییج کننده اپل برای ترک استفاده از پلتفرم اینتل، جذابیت ARM و قدرت A12 Bionic نیست. در واقع اینکه اینتل طی سالیان گذشته با عدم توجه نه چندان کافی به فناوری های جدید مانند لیتوگرافی 14 و 10 نانومتری حرکت خاصی به سمت آنها نکرده است نیز می‌تواند اپل را وادار به حرکت به سوی تکنولوژی های بسیار پیشرفته ای مانند لیتوگرافی 7 نانومتری در A12 Bionic هم ببرد. همانطور که می‌دانید در لیتوگرافی های کوچکتر میزان مصرف توان کمتر و در عین حال میزان توان پردازشی با توجه به توانایی طراحی چیپ هایی با تعداد بالاتر ترانزیستور، بیشتر خواهد بود.

این مورد را هم در نظر بگیرید که سستی اینتل در مهاجرت به نسل های جدید ساخت در بسیاری از محصولات اپل تا به امروز هم بسیار به ضرر آنها تمام شده است و این شرکت را مجبور کرده تا بسیاری از چیپ هایی که از اینتل می‌خرید را با محصولات خود و یا دیگر شرکت ها که بهینگی بیشتری دارند جایگزین کند.

به هر حال عوامل فوق می‌توانند همگی برای تحریک اپل به سمت ساخت مک بوک هایی با پردازنده های ARM که سیستم عامل اختصاصی خود را دارند مورد نظر باشند و باید منتظر باشیم تا ببینیم این شرکت در آینده نزدیک چه برنامه هایی را پیاده خواهد کرد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

اپليکيشن 4k
آگهی