شهر سخت افزار/ اخیراً یک شرکت چینی به نام ChipRebel دست به کالبد شکافی چیپ ست Kirin 980 زیر میکروسکوپ زده است و حالا بهتر از هر زمان دیگری پرچم‌دار 7 نانومتری هواوی را می‌شناسیم. در ادامه به برخی از یافته‌های جالب ChipRebel از چیپ ست Kirin 980 هواوی می‌پردازیم.

احتمالاً می دانید Kirin 980 به عنوان دومین چیپ ست یا اگر درست‌تر بگویم SoC موبایل 7 نانومتری عرضه شده به صورت تجاری، دارای هسته‌های پردازشی جدید Cortex A76 در بخش پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی جدید Mali G76 است. به لطف تصاویر جدید ChipRebel برای اولین بار شاهد طراحی Mali G76 و Cortex A76 در سطح فیزیکی هستیم. تصویر دوم بخش گالری داخل این SoC را نشان می‌دهد که برخی از اجزای اصلی آن مشخص شده است.

هنگامی که Kirin 980 معرفی شد، هواوی و HiSilicon وعده اندازه کوچک‌تر از 100 میلی متر مربع را دادند، حالا می دانیم این تراشه بسیار کوچک‌تر ست و فقط 74.13 میلی متر مربع را اشغال کرده است، به عبارتی دیگر شاهد کاهش 30 درصدی اندازه نسبت به Kirin 970 هستیم. در سمت چپ شاهد پردازنده گرافیکی جدید Mali G76MP10 هستیم که به گواه تصویر ChipRebel، نسبت به نسل پیشین پردازنده‌های گرافیکی ARM تغییرات گسترده‌ای به خود دیده و حالا اجزای محاسباتی هر هسته دو برابر نسل قبل است.

در سمت راست شاهد مجموعه پردازنده مرکزی و اجزای زیر مجموعه آن هستیم. این اولین چیپ ست مبتنی بر طراحی DynamIQ CPU هواوی است. به وضوح هواوی به خوبی از انعطاف پذیری DynamIQ بهره گرفته و شاهد یک دسته هسته پردازشی بزرگ هستیم که دو دسته متفاوت هسته پردازشی به آن وصل شده است. در مرکز مجموعه پردازنده واحد DSU یا DynamIQ Shared Unit قرار گرفته است. همچنین 4 مگابایت حافظه کش سطح سوم و چهار هسته پردازشی Cortex A55 به چشم می‌خورد که در طرفین DSU تعبیه شده‌اند. هر هسته پردازشی Cortex A55 دارای 128 کیلو بایت حافظه کش سطح دوم اختصاصی است.

اما آنچه که درباره Kirin 980 جلب توجه می‌کند، غیر قابل تشخیص بودن NPU دو هسته‌ای است که هواوی می‌گوید. در صورتی که هواوی از NPU دو هسته‌ای بهره گرفته، انتظار می‌رفت شاهد دو بلاک مشابه باشیم اما چنین چیزی یافت نمی‌شود. احتمالاً آنچه که هواوی NPU دو هسته‌ای می‌خواند دقیقاً دو هسته مشابه نیست و طراحی آنها قدری متفاوت از یکدیگر است، شاید به همین دلیل بلاک مربوط به NPU قابل تشخیص نیست.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید