شهر سخت افزار/ همانطور که در خبرها به اطلاع شما همراهان گرامی رساندیم سامسونگ شب گذشته در حاشیه کنفرانس توسعه دهندگان (SDC 2018)، اولین گوشی هوشمند تاشوی واقعی خود را به نمایش گذاشت. اما این محصول به عنوان اولین گوشی‌ هوشمند تاشوی این کمپانی دارای چند عیب قابل توجه است که باید پیش از تولید انبوه در مورد آن‌ها فکری شود.

ضخامت زیاد و فراتر از انتظار در بدنه
اگرچه انتظار می‌رفت در مراسم شب گذشته اطلاعات بیشتری از طراحی و ساختار این اسمارت فون جدید منتشر شود؛ اما معرفی این گوشی بسیار کوتاه صورت گرفت به طوری که حاضرین تنها توانستند در مدت چند ثانیه چگونگی عملکرد آن را مشاهده کنند. از سوی دیگر رونمایی از این گوشی در تاریکی کامل محل برگزاری کنفرانس صورت گرفت تا هیچگونه جزییاتی از نحوه طراحی ظاهری آن افشا نشود. با وجود این، بازهم مشخص بود که این گوشی تاشوی سامسونگ در اطراف نمایشگر حاشیه‌های زیادی دارد و از آن مهم‌‌تر قرارگیری نمایشگر تاشو، پردازنده مرکزی، باتری و دیگر اجزای سخت افزاری که یک گوشی هوشمند مدرن به آن نیاز دارد سبب شده است که ضخامت بدنه آن به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.

همچنین می‌توان گفت که بخش اعظمی از این ضخامت به دلیل استفاده از دو نمایشگر در این گوشی ایجاد شده است. اگرچه هنوز مشخص نیست که این گوشی در قیاس با محصولات امروزی تا چه حد ضخامت بیشتری دارد اما یکی از مهم‌ترین چالش‌های باقی مانده برای سامسونگ بر سر راه عرضه رسمی آن محسوب می‌شود. ممکن است این ضخامت فراتر از انتظار سبب شود که بخشی از کاربران از خرید این گوشی صرف نظر کنند و فعلاً برای پیشرفت آن در این بخش منتظر باقی بمانند.

قیمت تمام شده زیاد به دلیل استفاده همزمان از دو نمایشگر
در حال حاضر گوشی مدرن و قدرتمندی نظیر گلکسی نوت 9، قیمتی در حدود 1000 دلار دارد که آن را در زمره گوشی‌های گران قیمت بازار قرار داده است. اما اضافه شدن یک نمایشگر عریض 7.3 اینچی، مطمئناً قیمت تمام شده آن را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. از سوی دیگر با توجه به طراحی صورت گرفته برای این گوشی جدید که نمایشگر تاشو را درون بدنه گوشی جای داده؛ حتماً به استفاده از دو نمایشگر نیاز است. این موضوع می‌تواند قیمت تمام شده این گوشی را به 1200 تا 1500 دلار افزایش دهد که بدون شک یک سد بزرگ بر سر راه عرضه رسمی آن خواهد بود.

نمایشگر کوچک 7.3 اینچی
در مراسم شب گذشته مشخص شد که این گوشی جدید سامسونگ دارای یک نمایشگر تاشوی 7.3 اینچی است و می‌‌تواند آن را به عنوان یک تبلت در اختیار کاربران خود قرار دهد. اما در حال حاضر به دلیل عرضه گوشی‌های هوشمند با نمایشگر بزرگ، تبلت‌های 7 اینچی با سطح تقاضای بسیار کمی روبرو هستند و به ندرت از سوی کمپانی‌های مختلف تولید می‌شوند. گوشی نوت 9 دارای یک نمایشگر 6.4 اینچی است؛ اما این گوشی تاشوی سامسونگ با نمایشگر 7.3 اینچی خود نمی‌تواند تفاوت زیادی را از نظر کاربرد ایجاد کند و یا حتی جایگزین تبلت‌های 10 اینچی مورد توجه کاربران شود.

اگر سامسونگ قصد دارد این گوشی تاشوی خود را به عنوان یک محصول بالارده و قابل قیاس با محصولاتی نظیر گلکسی نوت 9 روانه بازار کند بهتر است برای آن یک نمایشگر بزرگ‌تر انتخاب کند. چرا که در غیر اینصورت تفاوت قیمت 300 تا 500 دلاری نسبت به گوشی نوت 9، به ازای تنها یک اینچ نمایشگر بزرگ‌تر، ایده خوبی برای جذب کاربران نخواهد بود و ممکن است با شکست این گوشی تاشو در مرحله عرضه همراه شود.

پشتیبانی از برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های موجود
با توجه به اینکه اپلیکیشن‌های مختلف موجود، تنها برای استفاده بر روی گوشی‌های هوشمند امروزی طراحی شده‌اند ممکن است در هنگام عرضه این اسمارت فون تاشو از سوی سامسونگ امکان استفاده از این برنامه‌ها وجود نداشته باشد. البته گفته می‌شود که سامسونگ این روزها سخت مشغول رایزنی با برنامه نویسان و کمپانی‌های تولید کننده این اپلیکیشن‌‌ها است تا پشتیبانی از نمایشگرهای تاشو را هم به برنامه‌های تولید خود اضافه کنند. در صورت صحت این اطلاعات به نظر می‌رسد نگرانی در مورد استفاده از برنامه‌های مختلف بر روی این گوشی تاشو کمتر خواهد بود.

سامسونگ شب گذشته اعلام کرد که مشغول طراحی یک رابط کاربری جدید با عنوان One UI است که می‌تواند عملکرد سیستم عامل اندروید در گوشی‌های تاشو را بهبود ببخشد. ممکن است در این رابط کاربری تمهیداتی از سوی سامسونگ اندیشیده شود که مشکل سازگاری اپلیکیشن‌های امروزی با این گوشی‌های تاشو را برطرف کند. گوگل نیز اخیراً اعلام کرده است که کار بر روی قابلیتی جدید را در دستور کار قرار داده است که سبب می‌شود سیستم عامل اندروید به خودی خود از گوشی‌های تاشو پشتیبانی کنند. به این ترتیب ممکن است سیستم عامل اندروید نیز قادر به سازگار کردن برنامه‌ها با این گوشی‌های نسل جدید باشد.

طراحی جدید و کاربران ناراضی
اگرچه گوشی تاشوی سامسونگ دارای نقاط قوت زیادی است و مطمئناً در شب گذشته توانسته است بسیاری از کاربران را به هیجان آورد اما با توجه به اینکه در اوایل سال آینده اولین نسخه از آن معرفی و عرضه خواهد شد انتظار می‌رود که نتواند همه کاربران را راضی کند. ممکن است اولین نسخه از این گوشی دارای ضخامت زیادی باشد یا در بخش طراحی مشکل قابل توجه‌ای داشته باشد و یا به احتمال فراوان نتواند قیمت تمام شده خوبی داشته باشد؛ اما باید توجه داشت که عرضه آن به عنوان یک انقلاب در حوزه گوشی‌های هوشمند مطرح خواهد شد. انقلابی که می‌تواند سیاست‌های بسیاری از کمپانی‌ها در بخش تولید گوشی‌های همراه را با تغییرات عمده و وسیع روبرو کند.

سامسونگ در سال 2014 گوشی هوشمندی با نام گلکسی نوت اج را به همگان معرفی کرد که برای اولین بار یک نمایشگر خمیده مشابه با آنچه امروز در گوشی‌های بالارده این کمپانی می‌بینیم را در اختیار داشت. این گوشی همچنین در آن زمان با قیمت هنگفت و سرسام آور 1000 دلاری روانه بازار شد. در حالی که بسیاری از کاربران از معرفی این اسمارت فون ذوق زده بودند؛ عده‌ای دیگر اعتقاد داشتند که این طراحی سبب شده است که حالت ارگونومی این گوشی از بین برود. انتظار می‌رود این اتفاق برای بار دیگر در هنگام عرضه گوشی تاشوی این کمپانی نیز رخ دهد و عده‌ای از کاربران به خاطر طراحی جدید صورت گرفته، از آن روی بگردانند. اما اتفاقی که پس از عرضه گوشی نوت اج رخ داد نیز قابل توجه بود.

پس از عرضه گوشی نوت اج از سوی سامسونگ، این کمپانی بار دیگر از این طراحی در هنگام تولید گوشی گلکسی اس 6 اج استفاده کرد و در کنار نسخه ساده از این گوشی، یک نسخه همراه با صفحه نمایش خمیده نیز معرفی و عرضه کرد. این موضوع تا یکی دو سال پس از عرضه این گوشی‌ها ادامه پیدا کرد و اکنون تمامی گوشی‌های بالارده و گران قیمت سامسونگ همراه با نمایشگر خمیده عرضه می‌شوند و کاربران نیز استقبال خوبی از آن‌ها دارند. اگرچه این نمایشگرهای خمیده در طی سال‌های اخیر با تغییراتی همراه بوده‌اند اما باید توجه داشت که این سبک طراحی از اسمارت فون نوت اج شروع شد و هم اکنون به عنوان طراحی رایج گوشی‌های بالارده سامسونگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتظار می‌رود سیاست‌های دنبال شده در هنگام عرضه اولین گوشی با نمایشگر خمیده در مورد عرضه اولین گوشی با نمایشگر تاشو نیز پیاده سازی شود. به این صورت که با توجه به این چالش‌های پیش‌رو و قیمت تمام شده زیاد، ابتدا شاهد عرضه محدود این محصولات باشیم و سپس در طی سال‌های آینده، این سبک طراحی به عنوان طراحی مرسوم برای گوشی‌های بالارده سامسونگ مورد استفاده قرار بگیرد. علاوه بر این انتظار می‌رود که این کمپانی از این پس نمایشگرهای خمیده خود را به گوشی‌های میان رده در سری گلکسی A بیاورد.

شما هم نظرات خود را در مورد این گوشی تاشوی سامسونگ با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید. به نظر شما سامسونگ در زمان عرضه انبوه این گوشی با چه چالش‌های مهم دیگری روبرو خواهد بود؟


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

نسخه جديد
آگهی