ترنجی/ هوآوی و اپل دومین نسل چیپست های خود را با NPU اختصاصی برای پردازش های هوش مصنوعی ارایه کرده اند. در حقیقت کایرین ۹۸۰ و اپل A12 بایونیک برای دومین سال متوال با واحد پردازش اختصاصی عصبی (هوش مصنوعی) ارایه می شوند. می دانیم که اسنپدراگون ۸۱۵۰ با مدیاتک هلیو پی ۸۰ امسال با NPU اختصاصی رونمایی خواهند شد. بنچمارک هوش مصنوعی اسنپدراگون ۸۱۵۰ و مدیاتک هلیو پی ۸۰ منتشر و در حقیقت بسیار بهتر از کایرین ۹۸۰ ظاهر شده اند!

چیپست اگزینوس ۹۸۲۰ سامسونگ که حدودا یک هفته پیش رونمایی شد نیز NPU اختصاصی دارد اما نه این چیپست و نه چیپست های قدیمی سامسونگ در جدولی که ما داریم دیده نمی شوند. بسیار خوب، ابتدا اجازه بدهید خلاصه نتیجه بنچمارک هوش مصنوعی اسنپدراگون ۸۱۵۰ با مدیاتک هلیو پی ۸۰ با کایرین ۹۸۰ را با هم ببینیم.

همانطور که در جدول بالا می بینید، تمام چیپست های حاضر از کایرین ۹۷۰ و اسنپدراگون ۸۴۵ تا چیپست های هنوز معرفی نشده کوالکام اسنپدراگون ۸۱۵۰ و مدیاتک هلیو پی ۸۰ (Helio P80) با اندروید ۹ تست شده اند. نتیجه به صورتی است که در جدول بال می بینید. امتیاز ستون آبی هر چه بیشتر باشد بهتر است و رقبا بر اساس امتیاز رتبه بندی شده اند. طبق این بنچارک هوش مصنوعی که هنوز اسم آن را نمی دانیم، عملکرد هوش مصنوعی اسنپدارگون ۸۴۵ حتی از کایرین ۹۸۰ بهتر است و این مایه تعجب ماست، چون اسنپدراگون ۸۴۵ NPU اختصاصی ندارد.

عملکرد هوش مصنوعی اسنپدارگون ۸۴۵ حتی از کایرین ۹۸۰ بهتر است
همچنین بنچمارک هوش مصنوعی اسنپدراگون ۸۱۵۰ تا ۸۴٪ عملکرد بهتر نسبت به کایرین ۹۸۰ را نشان می دهد که برای هوآوی باید نگران کننده باشد. البته که این دو چیپست از نظر تاریخ معرفی رسمی حداقل ۶ ماه تفاوت دارند اما آنطور که اینجا می بینیم، عملکرد هوش مصنوعی Dual NPU کایرین ۹۸۰ حتی از اسنپدراگون ۸۴۵ هم پایین تر است.

عملکرد درخشان مدیاتک با چیپست هلیو پی ۸۰ (Helio P80) نیز قابل تحسین است. این چیپست هم از کایرین ۹۸۰ قوی تر ظاهر شده است و حتی اسنپدراگون ۸۴۵ را پشت سر می گذارد. متاسفانه دو غائب مهم به نام های اگزینوس ۹۸۲۰ و اپل A12 بایونیک و حتی نسل های قبلی آن ها در این لیست خالی است. جزئیات نتیجه بنچمارک هوش مصنوعی اسنپدراگون ۸۱۵۰ با مدیاتک هلیو پی ۸۰ با کایرین ۹۸۰ را می توانید در جدول بالا ببینید.

توجه داشته باشید که به جز ستون یکی مانده به آخر، هر چه اعداد (مدت زمان به میلی ثانیه) کمتر باشد بهتر است. نظر شما چیست؟ به نظر می رسد که اژدها کوالکام، آتشین نفس به ۲۰۱۹ خواهد آمد، اینطور نیست؟

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید