سخت افزار/ به تازگی اطلاعاتی از پردازنده های Ryzen 3000، تولید آتی شرکت AMD منتشر شده است که می تواند حقیقت محض بوده و باعث غافلگیری های بسیار برای رقیب خود گردد. همانطور که می دانید، ای ام دی از نامگذاری مشابه با پلتفرم های Intel استفاده کرده و پس از آنکه این شرکت نام Core i9 را به محصولات خود اضافه کرد، AMD نیز در سومین تلاش از معماری ZEN، نام تجاری Ryzen 9 را برای پرچمداران خود به ارمغان خواهد آورد.

به گفته این منابع، Ryzen 9 3850X پرچمدار نسل سوم AMD Ryzen ها به حساب می آید. یکی از مسائلی که در این میان بسیار مهم جلوه می کند، پشتیبانی از حداکثر 16 هسته در پردازنده های MSD یا همان میانی کلاس دسکتاپ است. تنها در عرض 2 سال، رقابت بین دو غول تراشه جهان باعث شد تا تعداد هسته ها که برای مدت ها به صورت سنتی بر روی 4 عدد باقی مانده بود، به 8، 10 و حالا 16 عدد افزایش یابد!

این اطلاعات که چندین منبع معتبر به صورت همزمان به تائید آنها پرداخته اند، حاکی از آن هستند که پردازنده های Ryzen 3000 در 10 مدل، با توان های حرارتی گوناگون، از 50 الی 135 وات به تولید خواهند رسید. نکته جالب توجه آن است که حتی در مدل های 16 هسته ای نیز امکان رسیدن به فرکانس 5.1 گیگاهرتز میسر خواهد شد که این از شگفتی های پیشرفت در دنیای سخت افزار و کاهش لیتوگرافی است.

می دانیم که پردازنده های Ryzen 3000 بر روی لیتوگرافی 7 نانومتری تولید خواهند شد؛ در ابتدا 14، سپس 12 و در آینده نیز با 7 نانومتری های پیشرفته روبرو هستیم. این اطلاعات تا بدانجا دقیق هستند که حتی قیمت گذاری آتی AMD را نیز به همراه داشته و جالب است بدانید که در صورتی که این داده ها صحت داشته باشد، با حداکثر قیمت 500 دلار برای یک CPU به همراه 16 هسته و 32 رشته روبرو هستیم!ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید