شهر سخت افزار/ همه ما به خوبی می‌دانیم که سونی از بدترین عملکردها را در بخش موبایل خود طی چندین سال گذشته داشته است و علیرغم این عملکرد بد، به لطف سوددهی بسیاری از بخش‌های دیگر، شرکت همچنان پابرجا بوده و در حال فعالیت است. اما به نظر داستان در حال تغییر است و باید منتظر خبرهای جدید از این شرکت کهنه کار ژاپنی باشیم.

کمتر کسی را می‌توان در دوره ما پیدا کرد که خاطراتی با سونی و محصولات آن در حوزه موبایل نداشته باشد. اما بر خلاف عملکرد تحسین برانگیز این شرکت در برخی حوزه‌ها مانند سرگرمی، صوتی و تصویری و به خصوص سنسورهای دوربین، عملکرد بخش موبایل چیزی در حد فاجعه و یک افتضاح به تمام معنا بوده است.
بسیاری از کارشناسان عدم بازاریابی صحیح و مناسب، قیمت‌گذاری اشتباه و بدون توجه به محصولات رقابتی دیگر شرکت‌ها، مهجور ماندن نوآوری در محصولات جدید و طراحی‌های دور ماند از مد روز را از علل این واکنش بد در حوزه موبایل می‌دانند.

اعضای هیئت مدیره شرکت سونی نیز با بررسی‌های اخیر خود به نظر بالاخره مجبور به اعتراف به شکست خود شده و در صدد جلوگیری هر چه بیشتر از ضرر و بهبود اوضای این بخش برآمده‌اند.
در همین راستا به تازگی آقای شیگاکی ایشیزوکا، مدیر بخش دوربین‌های شرکت که شاید بتوان آن را به جرأت موفق‌ترین واحد در مجموعه سونی و در عین حال بهترین، در مقایسه با دیگر شرکت‌های سازنده سنسورهای دوربین دانست به مدیریت بخش توسعه واحد موبایل منصوب شده تا شاید عملکرد مدیریتی صحیح ایشان در بخش دوربین، بتواند به کمک واحد بحران‌زده موبایل آمده و جهت حرکت آن را تصحیح کند.

از این رو چند روز پیش آقای دان مسا، معاونت بخش بازاریابی موبایل شرکت سونی در خلال نمایشگاه CES 2019 در لاس وگاس و در جریان مصاحبه‌ای با Digital Trends اعلام کرده که تغییرات زیادی در بخش موبایل در حال وقوع هستند. البته همراه با آقای ایشیزوکا، آقای کیمیو ماکی نیز از بخش دوربین به واحد موبایل منتقل شده که او نیز پیش از این در واحد دوربین در پست‌های بالای مدیریتی عملکرد بسیار خوبی داشته است.

در ادامه این مصاحبه آقای مسا به چالش‌های آینده این صنعت برای سونی نیز اشاره کرده و به صورت ویژه حرکت به سمت 5G و همچنین ساخت گوشی‌های با نمایشگرهای بزرگتر را از برنامه‌های آینده شرکت برشمرده است.
شانس تولید گوشی‌های هوشمندی که در آنها امکانات ویژه پلی استیشن و بازی قرار داده شده باشد بسیار کم است و آقای مسا نیز در پاسخ به سوال خبرنگار دیجیتال ترندز در این خصوص اعلام نموده که دیگر محبوبیت گوشی‌های مبتی بر بازی در میان کاربران بسیار کاهش یافته است.
به هر حال به نظر می‌رسد سونی در حال پوست انداختن در حوزه موبایل است و امیدواریم محصولات آینده شرکت در این انقلاب به بهرین شکل، تغییر کرده و دوباره تنور رقابت بین شرکت‌های تولید کننده موبایل را داغتر کنند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید