شهر سخت افزار/ به زودی مایکروسافت یک تغییر تازه را در بخش حافظه ویندوز 10 اعمال می‌کند که می‌تواند برخی از کاربران را به دردسر بیندازد. تغییر مورد بحث با نسخه 1903 ویندوز 10 و نسخه‌های پس از آن اعمال می‌شود.

طبق اعلام مایکروسافت، با نسخه 1903 ویندوز 10 و نسخه‌های پس از آن، ویندوز 7 گیگابایت از فضای آزاد حافظه ذخیره سازی را به آپدیت‌ها، برنامه‌ها، فایل‌های موقت و کش های سیستم اختصاص می‌دهد. مایکروسافت ادعا می‌کند این تغییر در راستای جلوگیری از نصب نشدن آپدیت‌ها در پی کافی نبودن حافظه آزاد است که بسیاری مواقع نصب آپدیت‌های جدید را با اشکال مواجه می‌کند. با این حال این تغییر می‌تواند دارندگان لپ تاپ‌های فاقد هارددیسک که غالباً فقط 32 یا 64 گیگابایت حافظه eMMC دارند را به دردسر بیندازد.

در حال حاضر هنگامی که به علت کافی نبودن فضای خالی نصب آپدیت‌ها با اشکال مواجه می‌شود، ویندوز کاربران را به حذف فایل‌های موقع و پاک کردن فایل‌های غیر ضروری ترغیب می‌کند. اما با اعمال سیاست جدید مایکروسافت و تخصیص دائمی 7 گیگابایت حافظه به ویندوز 10، از این پس دیگر برای نصب آپدیت‌ها به پاک کردن فایل‌ها نیاز نخواهد بود. هرچند این تغییر سودمند به نظر می‌رسد، اما از حجم قابل استفاده درایو برای کاربر می‌کاهد. در صورتی که هر دلیلی 7 گیگابایت حافظه اختصاص یافته به ویندوز 10 برای نصب آپدیت‌ها و نسخه‌های جدید این سیستم عامل کافی نباشد، کاربر قادر خواهد بود با وصل کردن یک درایو USB یا هر حافظه اکسترنال دیگری، موقتاً کمبود فضای آزاد را جبران کند.

هرچند در ابتدای کار مایکروسافت نزدیک به 7 گیگابایت حافظه را به نصب آپدیت‌ها اختصاص می‌دهد، اما گفته می‌شود این مقدار بر مرور تغییر می‌کند. مقدار حافظه خالی که به نصب آپدیت‌ها ارتقا می‌یابد، بر اساس قابلیت‌های اختیاری نصب شده از سوی کاربر چون Hyper-V و زیرمجموعه‌های ویندوز برای لینوکس تعین می‌شود. همچنین در صورتی که کاربر بسته‌های زبان اضافی نصب کرده باشد، ممکن است حجم فضای رزرو شده افزایش یابد.

سیاست جدید مایکروسافت می‌تواند زنگ هشداری برای آنهایی باشد که قصد خرید لپ تاپ‌های ارزان قیمت فاقد هارددیسک را دارند. همچنین این تغییر می‌تواند دارندگان حافظه‌های SSD را با مشکل مواجه کند، چراکه حجم SSD ها معمولاً از چند صد گیگابایت فراتر نمی‌رود و ممکن است همین حالا هم با کمبود فضای خالی مواجه باشند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

اپليکيشن 4k
آگهی