شهر سخت افزار/ افشاگر اینترنتی خوش نام TUM_APISAK در شبکه اجتماعی توییتر، به ادعای خود SoC آتی AMD که برای کنسول‌های بازی طراحی شده را لو داده است. ادعا شده این چیپ ست Gonzalo نام دارد و حاصل ترکیب ریزمعماری Zen با ریزمعماری پردازنده گرافیکی Navi است. این تراشه در دسته APU ها قرار می‌گیرد و ظاهراً هر دو CPU و GPU بر روی یک قطعه سیلیکونی مشترک ساخته شده‌اند.

تراشه AMD Gonzalo که با شناسه 2G16002CE8JA2_32/10/10_13E9 شناخته می‌شود، می‌تواند یک APU باشد که نیرو بخش نسل بعدی کنسول‌های بازی هر دو مایکروسافت و سونی خواهد بود. در حال حاضر مشخص نیست در بخش پردازنده مرکزی این SoC از ریزمعماری نسل دومی +Zen یا ریزمعماری نسل سومی Zen 2 استفاده شده است. با این حال چندی قبل سردبیر ارشد Thurott مدعی شده کنسول بازی آتی Xbox Scarlett مایکروسافت از 8 هسته پردازشی مبتنی بر ریزمعماری نسل سومی Zen 2 بهره می‌برد که انتظار می‌رود با فناوری ساخت 7 نانومتری تولید شود.

گفته‌ی شود AMD Gonzalo دارای 8 هسته پردازشی با فرکانس پایه 1 گیگاهرتز و فرکانس بوست 3.2 گیگاهرتز است. شاید بد نباشد اشاره کنیم کنسل فعلی Playstation 4 Pro سونی از یک SoC نیمه اختصاصی از AMD با فرکانس 2.13 گیگاهرتز بهره می‌برد. اما مایکروسافت در کنسول Xbox One X از نسخه سریع‌تر این SoC با بیشینه فرکانس 2.3 گیگاهرتز استفاده کرده است. بنابراین در صورتی که واقعاً AMD Gonzalo دارای بیشینه فرکانس 3.2 گیگاهرتز باشد، شاهد بهبود چشمگیر کارایی نسبت به کنسول‌های فعلی خواهیم بود.

جالب‌تر اینکه ادعا می‌شود AMD Gonzalo در بخش گرافیک از پردازنده گرافیکی Navi 10 Lite بهره می‌برد که می‌بایست مبتنی بر ریزمعماری معرفی نشده Navi باشد. در حال حاضر هیچ گونه اطلاعاتی از پردازنده گرافیکی احتمالی Navi 10 Lite در دست نیست اما شایعات فرکانس هسته 1 گیگاهرتز را برای آن دست نشان کرده‌اند.

تازه‌ترین شایعات حاکی از احتمال رونمایی AMD از ریزمعماری گرافیکی Navi در خلال نمایشگاه E3 2019 هستند. طبق شایعات موجود، کنسول بازی PlayStation 5 سونی و Xbox Scarlett مایکروسافت در سال 2020 میلادی عرضه می‌شوند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

نسخه جديد
آگهی