دیجی کالا/ سونی هفته‌ی گذشته آماری از پرفروش‌ترین بازی‌های دیجیتال پلتفرم پلی‌استیشن منتشر کرد؛ آماری که از ادامه‌ی موفقیت‌های شرکت اکتیویژن با مجموعه‌ی کال آو دیوتی خود می‌گوید. بازی «عملیات سری ۴» پرفروش‌ترین بازی دیجیتال روی پلی‌استیشن ۴ بوده است.

خوشبختانه سونی آمار فروش بازی‌های دیجیتال خود را در بخش‌های مختلفی منتشر کرده است و می‌توانیم در بخش‌های مختلف از وضعیت دانلود و محبوبیت بازی‌های مختلف خبردار شویم.

تمام بازی‌های پلی‌استیشن ۴ که در لیست پرفروش‌ترین بازی‌های دیجیتال شبکه‌ی پلی‌استیشن آمده‌اند، نسخه‌ی دیسکی هم داشته‌اند و کم و بیش می‌توانیم همین وضعیت فروش را به نسخه‌های دیسکی هم نسبت دهیم؛ یعنی اگر بخواهیم پرفروش‌ترین بازی‌های پلی‌استیشن ۴ را در سال گذشته بررسی کنیم، می‌توانیم به ترتیب بازی‌های Call of Duty: Black Ops 4 و Red Dead Redemption 2 و Spider-Man را نام ببریم.

مثل همیشه به این موضوع اشاره می‌کنیم که جی‌تی‌ای ۵ در واقع بیش از پنج سال است که عرضه شده، ولی پای ثابت هر لیستی است که از پرفروش‌ترین بازی‌ها صحبت می‌کند. تمام بازی‌های دیگر این لیست، مربوط به سال ۲۰۱۸ هستند؛ در حالی که عرضه‌ی اصلی جی‌تی‌ای ۵ به سال ۲۰۱۳ و عرضه‌ی نسخه‌ی پلی‌استیشن ۴ آن به سال ۲۰۱۴ بازمی‌گردد.

پرفروش‌ترین بازی‌های پلی‌استیشن ۴ در سال ۲۰۱۸ روی شبکه‌ی پلی‌استیشن به ترتیب از این قرار بوده‌اند:

Call of Duty: Black Ops 4
Red Dead Redemption 2
Marvel’s Spider-Man
God of War
Grand Theft Auto V
NBA 2K19
FIFA 19
Monster Hunter: World
Far Cry 5
Madden NFL 19


لیست بعدی منتشر شده، از بازی‌های رایگان شبکه‌ی پلی‌استیشن می‌گوید که بیشترین تعداد دانلود را داشته‌اند. احتمالا نه تنها روی پلی‌استیشن، بلکه روی هر پلتفرم دیگری، «فورت‌نایت: بتل رویال» (Fortnite: Battle Royale) در صدر لیست دانلودها قرار دارد. پس از فورت‌نایت، نسخه‌ی پلی‌استیشن ۴ بازی H1Z1 قرار گرفته که مطمئنا به دلیل نبود PUBG روی این کنسول بوده است.

بیشترین تعداد دانلود بازی‌های رایگان در شبکه‌ی پلی‌استیشن در سال ۲۰۱۸ از این قرار است:

Fortnite: Battle Royale
H1Z1: Battle Royale
Brawlhalla
Warface
Paladins
Warframe
Pro Evolution Soccer 2018 Lite
Fallout Shelter
DC Universe Online
America’s Army: Proving Grounds

سونی هم‌چنین از میزان دانلود بازی‌های پلی‌استیشن وی‌آر گفته است. بازی Job Simulator بیشترین فروش را در شبکه‌ی پلی‌استیشن داشته است و پس از آن، بازی Beat Saber قرار گرفته است.

ده بازی برتر پلی‌استیشن وی‌آر در ۲۰۱۸ روی شبکه‌ی پلی‌استیشن، از این قرار هستند:

Job Simulator
Beat Saber
Superhot VR
PlayStation VR Worlds
Rick and Morty: Virtual Rick-ality
Arizona Sunshine
Moss
Until Dawn: Rush of Blood
Driveclub VR
Surgeon Simulator: Experience Reality

خود سونی هم چند سالی است که رسما پشتیبانی و ساخت بازی برای کنسول دستی‌اش را رها کرده، ولی این موضوع دلیل نمی‌شود تا بازی‌کننده‌های پلی‌استیشن ویتا بی‌خیال آن شوند. در سال ۲۰۱۸ هم بازی‌های پلی‌استیشن ویتا روی شبکه‌ی پلی‌استیشن می‌فروشند. ساخت کارتریج‌های پلی‌استیشن ویتا متوقف شده و تنها راه دسترسی به بازی‌های پلی‌استیشن ویتا هم از این پس خرید از شبکه‌ی پلی‌استیشن یا خرید دست دوم بازی‌ها خواهد بود.

بسته‌ی گاد آو وار برای پلی‌استیشن ویتا، پرفروش‌ترین بازی این کنسول در سال ۲۰۱۸ روی شبکه‌ی پلی‌استیشن بوده است. پس از این بازی، نسخه‌ی ویتا بازی پرسونا ۴ قرار دارد و بازی پرفروش بعدی بسته‌ی جک اند دکستر است.

طبق گفته‌ی سونی این‌ها پرفروش‌ترین بازی‌های پلی‌استیشن ویتا در سال ۲۰۱۸ بوده‌اند:

God of War: Collection
Persona 4 Golden
Jak and Daxter Collection
Minecraft: PlayStation Vita Edition
DIgimon Story: Cyber Sleuth
Stardew Valley
Adventures of Mana
Bloodstained: Curse of the Moon
Metal Gear Solid 3: Snake Eater HD
Undertale

فروشگاه پلی‌استیشن، بخش دیگری هم به اسم PS Classics دارد که شامل بازی‌های پلی‌استیشن وان و پلی‌استیشن ۲ است که به صورت شبیه‌سازی شده روی پلی‌استیشن ۴ اجرا می‌شوند.

از بین ده بازی پرفروش سری PS Classic پنج بازی ساخته‌ی استودیوی راک‌استار گیمز هستند.

پرفروش‌ترین بازی‌های سری PS Classic در سال ۲۰۱۸ این‌ها بوده‌اند:

Grand Theft Auto: San Andreas
Bully
Destroy All Humans
Destroy All Humans 2
Metal Slug Anthology
The Warriors
Grand Theft Auto: The Trilogy
Grand Theft Auto: Vice City
Psychonauts
Twisted Metal: Black


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید