شهر سخت افزار/ اپل یکی از بزرگترین شرکت‌هایی است که از مشکلات اقتصادی ایجاد شده و اعمال تعرفه واردات بین دو کشور چین و امریکا متضرر شده است. اما جدیدترین خبرها حاکی از آن است که این شرکت قصد دارد کارخانه فاکسکان را که محل اصلی تولید آیفون است را از چین خارج و در محلی ارزان‌تر مستقر کند.

اپل و فاکسکان یکی از بزرگترین قراردادهای تولید محصول را طی سالیان اخیر در تاریخ دنیای تکنولوژی داشته اند و با تولید آیفون توسط فاکسکان برای این شرکت امریکایی می‌توان اپل را یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران و سفارش‌دهندگان محصولات الکترونیک در چین دانست.

اما با توجه به مشکلات و نزاع اقتصادی دو کشور چین و ایالات متحده، اپل قصد دارد به فاکسکان کمک کند تا بخش قابل توجهی از خطوط تولید خود را به هند منتقل کند تا بتوان به نوعی قوانین جدید وضع شده توسط دولت ترامپ مبنی بر اعمال تعرفه سنگین بر واردات از چین را دور زد.

بر این اساس گزارشی در وال استریت ژورنال منتشر شده که نشان می‌دهد فاکسکان با همکاری اپل شرایطی را ایجاد خواهد کرد که محصول نهایی از هندوستان وارد بازار شود و به عبارتی دیگر نتوان آیفون‌ها را ساخت چین دانست. در این حال چرخه پیش از عرضه همچنان می‌تواند در برخی مراحل مانند تولید و تأمین قطعات و مواد مورد استفاده از کشورهای دیگر از جمله چین انجام شود ولی اسمبل کردن و تولید محصول نهایی در هندوستان صورت می‌گیرد. با این کار اپل می‌تواند وابستگی مستقیم خود به چین را نیز کاهش دهد چرا که در نهایت طرف قرارداد اپل، فاکسکان است و به دلیل چینی بودن این شرکت دیگر مشکلی مستقیم این دو شرکت را تهدید نمی‌کند، مگر اینکه دو دولت امریکا و چین قوانین جدیدی وضع کنند که به چرخه تولید محصولات نیز دخول کرده و آنها را در اعمال تعرفه‌ها دخیل بداند.

بنابر گزارشی که ماه گذشته منتشر شده نیز اعلام شده که اپل قصد دارد سرمای‌گذاری مجدد 214 میلیون دلاری را برای ساخت کارخانه دیگری برای تولید محصولات فاکسکان ایجاد کند که به نظر این کارخانه باید در محلی در هند ایجاد شود.

در همین خبرهایی هم منتشر شده که نشان می‌دهد به احتمال فراوان آقای تری گو، مدیریت ارشد شرکت فاکسکان، طی ماه جاری و برای تعطیلات سال نوی قمری سفری به هندوستان خواهد داشت تا شرایط برپایی یک کارخانه بزرگ در این کشور را مورد بررسی قرار داده و با طرف مقابل مذاکراتی داشته باشد.

همانطور که می‌دانید در حال حاضر آیفون‌های رده بالای اپل توسط کمپانی فاکسکان تولید شده و شرکت Wistron به عنوان یک شرکت تایوانی، دیگر همکار اپل در تولید محصولات با رنج قیمت کمتر مانند آیفون‌های SE و 6s است.

البته می‌توان دلیل دومی را هم بر تولید آیفون در هند متصور شد. در حال حاضر تعرفه واردات دولت هند مقادیر بسیار بالایی را نشان می‌دهد و با این کار اپل می‌تواند صرفه‌جویی ارزی مناسبی را نیز بر فروش آیفون‌های خود در هند داشته باشد. در نقطه مقابل با کاهش اقبال مردم و کاربران چینی به گوشی‌های چینی بازار این کشور تمایل کمتری به آیفون دارد و بهتر است اپل به صورت جدی تر و با سود همراه با ارزش افزوده بیشتری وارد بازار دومین کشور پرجمعیت دنیا شود.

در انتها باید به این مورد اشاره کنیم که به دلیل وضعیت اقتصادی اقشار مختلف جامعه در هند، تمایل به گوشی‌های ارزان قیمت در این کشور بسیار بیشتر است و به همین دلیل است که شرکت‌هایی مانند شیائومی توانستند در این کشور به آمار فروش خوبی برسند. در این حالت اپل می‌تواند با کاهش قیمت نهایی عرضه محصولات خود در هندوستان میزان فروش را نیز افزایش دهد که معامله‌ای دو سر سود را برای کوپرتیونیی ها رقم خواهد زد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید