سخت افزار/ مانیتورهای OLED در لپ تاپ ها یک ورود جدید در دنیای سخت افزار به حساب می آیند؛ تا کنون تنها چند مدل انگشت شمار از لپ تاپ ها با مانیتورهای OLED معرفی شده اند؛ از مزایای OLED در لپ تاپ ها می توان به دقت رنگ بالا و کاهش مصرف انرژی به همراه وزن نوت بوک اشاره داشت.

با این وجود قیمت تمام شده بالا نیز از جمله مشکلاتی که است گریبانگیر توسعه این بخش شده است. اینک شرکت کره ای سامسونگ الکترونیک اعلام کرده است که برای تولید مانیتورهای OLED به جهت استفاده در انواع لپ تاپ ها، آستین بالا می زند. سامسونگ در ابتدا به سراغ پنل های 15.6 اینچی رفته و مانیتورهایی را تولید می کند که از رزولوشن UHD یا 2160×3840 پیکسل برخوردار باشند.

نمایشگرهای OLED سامسونگ که تا اخر این ماه وارد تولید انبوه شده و در لپ تاپ های پیشرفته ای جای خواهند گرفت، دارای سطح روشنایی 0.0005 الی 600 نیت هستند که نشان می دهند این OLEDها بر مشکلات رایج شدت نور فائق آمده اند. نسبت کنتراست پویا در این پنل ها 1:120000 است. این محصولات قادر به نمایش 3.4 میلیون رنگ متفاوت هستند که چیزی در حدود 2 برابر بیشتر از نمایشگرهای LCD است که در نوت بوک ها استفاده می شود.

به گفته سامسونگ، هر پنل می تواند گستره رنگ Digital Cinema یا همان DCI-P3 را به صورت کامل پوشش دهد. با تکیه بر 600 نیت روشنایی، می توان امیدوار بود که DisplayHDR True Black هم برای آنها مورد استفاده قرار گیرد که البته این نکته را نیز سامسونگ تائید کرده است. به زودی منتظر پنل های Samsung OLED در لپ تاپ ها باشید...ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید