سخت افزار/ رئیس سابق سازمان اطلاعاتی کانادا در مقاله ای که روز دوشنبه منتشر شد عنوان کرد به دلیل ریسک امنیتی بالا، این کشور باید هوآوی را از فراهم سازی تجهیزات 5G کانادا منع کند.

این درحالی است که سفیر چین هفته گذشته نسبت به عواقب محرومیت هوآوی توسط کانادا هشدار داده است. روابط این دو کشور از زمان بازداشت یک مدیر ارشد هوآوی در ونکوور با حکم استرداد آمریکایی دچار تنش شده است.

براساس گفته یک منبع نزدیک، مقامات کانادا هم اکنون درحال برسی پیامدهای امنیتی شبکه 5G هستند اما انتظار نمی رود که گزارش آن ها به زودی منتشر شود.

ریچارد فیدن، رئیس سابق سازمان جاسوسی کانادا در سال های 2009 تا 2013، گفت که منظور وی از گفته هایش منع کردن هوآوی با استفاده از شواهد و مدارک بوده است. وی در این باره افزود:

"دولت باید هوآوی را از فراهم کردن تجهیزات 5G محروم سازد تا از امنیت کانادایی ها محافظت کند"

رالف گودیل، وزیر امنیت عمومی کانادا، در واکنش به این ماجرا به خبرنگاران گفت که کانادا می تواند تجهیزات نسل پنج ارتباطات خود را از طریق کمپانی های دیگر تهیه کند اما از ارائه جزئیات بیشتر خود داری کرد.

چین ماه گذشته پس از دستگیری منگ وان ژو، رئیس امور مالی و دختر بنیانگذار هوآوی ، دو کانادایی را بازداشت کرد و خواستار آزاد شدن وی شد. کمی بعد نیز دادگاه یک کانادایی را که قبلا برای قاچاق مواد مخدر زندانی شده بود مجددا محاکمه کرده و او را به اعدام محکوم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز در واکنش به صحبت های فیدن، اظهارات وی را "غیرمنطقی" خواند.

یک گروه از 143 مقامات دانشگاهی و سفیران سابق از سراسر جهان روز دوشنبه طی یک نامه سرگشاده به رئیس جمهور چین، شی جینپینگ ، کردند خواستار آزاد شدن دو کانادایی شدند.

اینطور که پیداست روابط این دو کشور روز به روز درحال تیره تر شدن است و همین مسئله نیز می تواند شانس محرومیت هوآوی را از جانب دولت کانادا افزایش دهد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید