شهر سخت افزار/ ترک عادت موجب مرض است؛ این ضرب‌المثل جویای احوال بسیاری از افرادی است که هنوز هم به هیچ عنوان قصد کنار گذاشتن اینترنت اکسپلورر را ندارند. در همین زمینه یکی از متخصصان ارشد مایکروسافت در پستی در وبلاگ این شرکت رسماً از کاربران خواسته تا دیگر از این مرورگر استفاده نکند و دلایل آن را نیز شرح داده است.

مایکروسافت خود این قضیه را می‌داند که هنوز هم تعداد بسیار زیادی از کاربران وجود دارند که از اینترنت اکسپلورر برای گشت و گذار در وب استفاده می‌کنند. اما همانطور که گفتیم این شرکت تمامی تلاش خود را کرده تا بتواند کاربران را مجاب کند که دیگر از IE استفاده نکند و به جای آن به سمت مرورگرهای مدرن روی بیاورند.

در این پست آقای کریس جکسون، طراح ارشد سیستم‌های امنیت سایبری در شرکت مایکروسافت به این موضوع اشاره کرده است که استفاده از اینترنت اکسپلورر باعث ایجاد زحمت‌ها و مشکلات فراوانی برای کاربران و سازمان‌ها می‌شود. در واقع با استفاده از اینترنت اکسپلورر، سازمان‌ها نیاز به اختصاصی مبالغ و هزینه‌های بیشتری برای پشتیبانی نرم‌افزارهای قدیمی خود خواهند داشت که این مورد با گذشت زمان بدتر و انباشته‌تر خواهد شد.

مایکروسافت از سال 2015 پشتیبانی خود از اینترنت اکسپلورر را متوقف کرده و به همین خاطر این مرورگر علاوه بر مشکلاتی که به آنها اشاره کردیم می‌تواند محلی برای رسوخ امنیتی به منابع سیستمی کاربران هم باشد و اینکه هنوز می‌توانیم در آخرین نسخه‌های ویندوز 10 رد پایی از آن را ببینیم به این علت است که راهکاری برای دسترسی به وبسایت‌ها و سرویس‌های بسیار قدیمی وجود داشته باشد که از سال 1999 بر پایه IE6 نوشته و طراحی شده‌اند.

نکته جالب این پست این است که آقای جکسون در بخش از پست خود حتی از استفاده از عنوان «مرورگر» برای اینترنت اکسپلورر خودداری کرده و آن را به عنوان راهکاری برای همسان‌سازی با سیستم‌های قدیمی معرفی می‌کند.

این روزها تقریباً همه توسعه دهندگان وب و طراحان سایت، تولیدات خود را برای سازگاری با کروم، فایر فاکس و بعضاً اج، تست می‌کنند و به همین خاطر مایکروسافت عدم پشتیبانی صحیح و سازگاری با سایت‌های جدید را عامل دیگری برای امتناع از استفاده از IE می‌داند.

به هر حال ما نیز به صورت کامل با صحبت‌های آقای جکسون موافقیم و از آنجا که مایکروسافت با اج هم نتوانست به یک محصول عالی برسد، بهترین گزینه‌ها برای مرور وب را باید کروم و فایر فاکس بدانیم که البته آمارهای منتشر شده نیز نشان می‌دهد کاربران تمایل بیشتری به همین مرورگرها دارند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید