شهر سخت افزار/ یکی از چالش‌های ساخت گوشی‌های هوشمند مدیریت گرمای تولید شده توسط قطعات و به خصوص چیپست پردازنده دستگاه است. در سال‌های اخیر خنک‌کننده‌های بخار و آب به همراه سینک‌های فلزی در این زمینه عملکرد خوبی از خود نشان داده‌اند ولی به نظر ایده شرکت ZTE این مشکل را برای همیشه حل خواهد کرد.

طراحی یک سیستم خنک کننده برای یک گوشی هوشمند فرآیندی بسیار سخت و با محدودیت‌های فیزیکی و سیستمی فراوان است؛ در واقع بزرگترین چالش مدیریت فضای فیزیکی است که در اختیار طراح قرار دارد تا بتوان از آن برای طراحی خنک کننده استفاده کرد.

شرکت‌هایی مانند سامسونگ، ال جی و هواوی از اولین شرکت‌هایی بودند که با استفاده از سینک‌های فلزی، برای اولین بار سینک‌های حرارتی را به گوشی‌های هوشمند آورند و بعد از آن این سیستم‌ها با اضافه شدن مایع داخلی و خنک سازی آن کمی بهبود یافت.

در حال حاضر بازار گوشی‌های هوشمند به سمت تولید و ارائه گوشی‌های هوشمند مخصوص گیمینگ حرکت می‌کند و این نیاز به ارائه قدرت پردازشی بیشتر مسلماً یک نتیجه دارد و آن هم تولید بیشتر گرما در داخل دستگاه خواهد بود. در این حالت شرکت ZTE که تولید کننده سری گوشی‌های گیمینگ nubia Red Magic است قصد دارد تا راهکاری با جذابیت بسیار بیشتر را ارائه کند؛ استفاده از فن های خنک کننده فیزیکی!

به تازگی پتنت‌هایی توسط شرکت ZTE برای برند nubia به ثبت رسیده که نشان می‌دهد این شرکت در حال طراحی و توسعه سیستم خنک‌سازی داخلی با کمک فن‌های داخلی در گوشی‌های هوشمند است. این پتنت‌ها در اکتبر 2018 ارسال شده و در ماه گذشته به نام این شرکت به ثبت رسیده است.

در این پتنت شرکت سازنده از لوله‌های مسی که روی سطح پردازنده را پوشش می‌دهند برای اتصال به فن‌های منتقل کننده جریان هوا برای خنک سازی استفاده خواهد کرد. همچنین طبق انتظار یک خروجی برای رفت و آمد هوا به داخل دستگاه نیز در نظر گرفته شده است تا بتوان جریان هوای تازه را به داخل گوشی آورد.

البته طبق انتظار استفاده از این فن باید کمی باعث افزایش ضخامت گوشی شود اما یکی از ویژگی‌های عجیب این مشکل، که خود یک مزیت است توانایی جای دادن باتری‌های بزرگتر در داخل گوشی و شارژدهی بهتر دستگاه خواهد بود.

در انتها باید به این مورد اشاره کنیم که این طرح فعلاً در حد یک ایده و پتنت ثبت شده است ولی اینکه در آینده نزدیک یک دستگاه گوشی هوشمند با خنک کننده فن فیزیکی داشته باشیم بسیار جذاب است و می‌تواند کارایی دستگاه را به نحو قابل ملاحظه‌ای افزایش دهد و این همان چیزی است که شرکت‌های تولید کننده گوشی گیمینگ انتظارش را می‌کشند.

بازهم مطالب خواندنی و جذاب داریم ↓↓↓

کانال تلگرامی آی‌تی را دنبال کنید