باشگاه خبرنگاران/ در جدیدترین بروزرسانی نرم‌افزار Gboard هوش مصنوعی استفاده شده است که توانایی تبدیل صوت به متن را به صورت آفلاین دارد.
به احتمال خیلی زیاد نرم‌افزار محبوب Gboard را می‌شناسید. این کیبورد گوشی یکی از پرطرفدارترین نرم‌افزاری‌هایی است که در گوشی‌های مختلف نصب می‌شود. اکنون Gboard یک بروزرسانی جدید و بسیار کارآمد دریافت کرده که امکانات آن از گذشته هم بیشتر شده است.

بروزرسانی جدید به کاربران اجازه می‌دهد که به صورت آفلاین از قابلیت تبدیل صوت به متن این کیبورد استفاده کنند. Gboard در این بروزرسانی جدید به یک سیستم هوش مصنوعی مجهز شده است که توانایی تبدیل صوت به متن را در کوتاه‌ترین زمان و به صورت آفلاین دارد.

گوگل کار بر روی این هوش مصنوعی را پنچ سال پیش شروع کرده بود اما به دلیل اینکه فناوری مورد نیاز این قابلیت در آن موقع اصلا وجود نداشت طراحی این سیستم هوشمند اصلا کار ساده‌ای نبود. به همین دلیل ساخت این قابلیت و اضافه کردن آن به Gboard پنج سال زمان برد. اما خروجی جذاب تلاش شرکت واقعا ارزش این سال‌ها را دارد زیرا تجربه بسیار خوبی به کاربران می‌دهد.

گوگل برای اثبات این موفقیت درباره نسخه پیشین قابلیت تبدیل صوت به متن توضیحاتی داد. این شرکت گفت که نرم‌افزار دیجیتال Gboard با استفاده از سه بخش جداگانه به ترتیب کار مدل سازی موج‌های صوتی، مطابقت صدا و در آخر ترکیب و ارائه خروجی نوشتاری را انجام می‌داد. اما آخرین نسخه این قابلیت تمام آن‌ها را به یک عمل واحد ادغام کرده و به سرعت انجام می‌دهد.

در حال حاضر این بروزرسانی جدید تنها برای گوشی‌های پیکسل و زبان انگلیسی ارائه شده‌اند اما این شرکت اعلام کرده است که این قابلیت را به زودی برای گوشی‌های دیگر نیز توسعه خواهد داد.بازهم مطالب خواندنی و جذاب داریم ↓↓↓

کانال تلگرامی آی‌تی را دنبال کنید