سخت افزار/ از استخدام "راجا کادوری" گرفته تا تمرکز اینتل بر بخش GPU، همگی حاکی از ساخت کارت گرافیک و تمایل غول آبی تراشه به حضور جدی در این بازار هستند. به تازگی متوجه شدیم که نسل جدید تراشه های گرافیکی مجتمع اینتل (IGPU) با نام نسل 11 یا Gen11، در تراشه های جدید ظاهر شده و حتی اینتل یک درایور و پنل جدید را برای آنها تدارک دیده است. در این مطلب به سراغ آخرین اطلاعات سخت افزاری این تراشه های دوست داشتنی خواهیم رفت؛ ظاهرا IGPU Gen11 با قدرت 1 ترافلاپی خود، غوغا خواهند کرد!

در سال 2015 با معرفی CPUهای Skylake و نسل 9 تراشه های مجتمع، و پس از آن معرفی CPUهای KabyLake و نسل 9.5، بهبودهایی در این زمینه مشاهده شد؛ هر چند که این بروزرسانی و بهبود ها چندان انفجاری نبودند، اما برای یک گرافیک مجتمع رضایت بخش به نظر می رسیدند. اینک اینتل قصد دارد تا با استفاده از گرافیک Gen11 iGPU در پردازنده های Ice Lake تغییراتی بزرگ را به وجود آورد.

اینتل به دلیل استفاده از لیتوگرافی 10 نانومتری در Ice Lake ها، این امکان را پیدا خواهد کرد که توان پردازشی IPC و IGPU را بالا ببرد. اسلاید های جدید حاکی از آن هستند که اینتل در معماری Ice Lake همچنان از ویژگی های Ring Bus در پردازنده های Mainstream استفاده خواهد کرد. اینتل در مقاله 33 صفحه ای خود تنها به ویژگی و تشریح معماری Gen11 گرافیکی پرداخته است. شاید این یکی از جامع ترین مقالات در این زمینه باشد.

در GT2 جدید، اینبار شاهد گرایش بیشتر به پردازش های گرافیکی هستیم؛ یکی از برجسته ترین تغییراتی که در گرافیک مجتمع جدید روی می دهد، تعریف جدیدی از حافظه های کش موقت L است. اینترفیس GTI دارای 2 جزء اصلی شامل Slice Common و L3 است؛ مگابایتی L3 اختصاصی خود است که البته این حافظه جدا از حافظه L3 خود CPU خواهد بود، چرا که L3 یکی از مهمترین حافظه های کش در پردازنده ها به حساب می آید. در جدول زیر می توانید برخی از پارامترهای فنی مرتبط با گرافیک جدید اینتل را با نسل پیشین مقایسه نمایید. پیشبینی می گردد که پردازنده های 10 نانومتری Ice Lake تا پایان سال 2019 رونمایی شوند.
بازهم مطالب خواندنی و جذاب داریم ↓↓↓

کانال تلگرامی آی‌تی را دنبال کنید

ايران مهربان
سيل آگهی