شهر سخت افزار/ انویدیا در خلال تازه‌ترین کنفرانس خود با سرمایه گذاران آمار جالبی از کارت‌های گرافیک مبتنی بر ریزمعماری Turing ارائه کرده است. به گفته این کمپانی گردش مالی حاصل از فروش کارت‌های Turing نسبت به نسل قبل 45 درصد رشد داشته است که البته با در نظر گرفتن قیمت گذاری جدید انویدیا برای کارت‌های xx80، xx70 و xx60، چندان هم دور از انتظار نبود.

نمودار ارائه شده از سوی انویدیا به خوبی این موضوع را نشان می‌دهد. همچنین این نمودار افزایش قیمت برای هر دسته را هم نشان می‌دهد و به وضوح انویدیا قیمت‌ها را بالا برده است. جالب اینکه به ادعای انویدیا با این نسل 90 درصد کاربران سراغ کارت‌های گران قیمت‌تر از نسل قبل رفته‌اند که البته یکبار دیگر حاصل افزایش قیمت‌ها است. در نسل با صرف تنها 249 دلار امکان خرید یک کارت GTX 1060 وجود داشت اما حالا برای تهیه کارت هم رده آن (RTX 2060) باید 349 دلار پرداخت.
یکی دیگر از اطلاعات جالبی که این نمودار نشان می‌دهد، سهم 50 درصدی کارت ای گرافیک Pascal از پایگاه کاربران پردازنده‌های گرافیکی انویدیا است و Turing تنها 2 درصد آن را تشکیل می‌دهد. احتمالاً سهم بالای Pascal ناشی از تأخیر در عرضه Turing و رشد شدید تولید در پی بالا گرفتن تب ماینینگ در سال 2018 باشد. 48 درصد کاربران انویدیا هم از کارت‌های مبتنی بر Maxwell یا ریزمعماری های قدیمی‌تر از آن استفاده می‌کنند. انویدیا می‌گوید این 48 درصد فرصت بسیار خوبی برای ارتقا به Turing و در نتیجه آن افزایش فروش این کارت‌ها است. در واقع آن‌طور که انویدیا خود می‌گوید، این کاربران یک فرصت بالقوه برای این کمپانی و سازندگان کارت گرافیک هستند.

امروز ارزش سهام انویدیا به لطف این آمار جدید 5.82 درصد افزایش پیدا کرد. همه این ها در حالی است که گفته می شود فروش کارت های سری RTX 20 در پی قیمت بالا بسیار ضعیف تر از حد انتظار بوده است.
بازهم مطالب خواندنی و جذاب داریم ↓↓↓

کانال تلگرامی آی‌تی را دنبال کنید

ايران مهربان
سيل آگهی