گجت نیوز/ دوربین سونی اکسپریا ایکس زد 3 (Sony Xperia XZ3) نتوانست در DxO Mark، یکی از شناخته‌ شده‌ترین مراجع بررسی و امتیازدهی به دوربین‌ها، عملکرد مناسبی داشته باشد. اما مشکل پرچمدار سونی با وجود داشتن دوربینی قدرتمند چه بود؟

سونی اکسپریا ایکس زد 3 نتوانست نظر متخصصان مرجع DxO Mark را به خود جلب کند، به طوری که امتیاز کمتری در مقایسه با سونی اکسپریا ایکس زد پریمیوم در همین مرجع به دست آورد. این گوشی پرچمدار سال 2018، به سختی توانست حتی از گوشی میان‌رده اکسپریا ایکس ای 2 اولترا امتیاز بیشتری به دست بیاورد!

ضعف‌های دوربین سونی اکسپریا ایکس زد 3

سنسور دوربین اکسپریا ایکس زد 3 به خاطر دریافت نور کافی از محیط و همچنین توانایی ثبت تصاویری با جزئیات کافی و رنگ‌های طبیعی، مورد ستایش قرار گرفته بود. اگر نوری خوبی در محیط وجود داشته باشد، جزئیات بسیار زیادی به ثبت خواهند رسید، اما در زمان عدم وجود نور کافی، دوربین سونی اکسپریا ایکس زد 3 عملکرد قابل قبولی ندارد. با توجه به رفع این محدودیت در دوربین اغلب پرچمداران امروزی، عدم توانایی عکاسی در تاریکی پرچمدار سال 2018 سونی قابل قبول نیست.

حین قرارگیری در محیطی تاریک، فوکوس خودکار آهسته می‌شود، به طوری که نزدیک به نیم ثانیه زمان می‌برد! در این شرایط همچنین میزان اشباع‌شدگی شدیدا افزایش پیدا کرده و علاوه بر کاهش دقت وایت بالانس، جزئیات بسیار کمی به ثبت می‌رسند.

دوربین سونی اکسپریا ایکس زد 3 حتی در روشنایی روز نیز ایراداتی دارد. به عنوان نمونه محدوده دینامیکی آن به وسعت سایر پرچمداران نیست و در ثبت جزئیات در گوشه‌های قاب، با مشکل مواجه است، به طوری که نویز زیادی در این محدوده‌ها رویت خواهد شد.

عدم وجود حالت عکاسی پرتره، یکی دیگر از ایرادات غیر قابل قبول دوربین سونی اکسپریا ایکس زد 3 برای کاربران امروزی است. این مشکلات سبب شدند روی هم رفته، در بخش عکاسی امتیاز 76 به دوربین سونی اکسپریا ایکس زد 3 تعلق بگیرد. این در حالی است که می‌دانیم طی دو سال اخیر، امتیاز دوربین پرچمداران در DxO Mark بالاتر از 90 بوده و گوشی های هوشمندی همچون هواوی پی 20 پرو، مرز امتیاز 100 را نیز رد کرده‌اند!

دوربین سونی اکسپریا ایکس زد 3 در قسمت فیلم برداری عملکرد به مراتب بهتری داشت و توانست امتیاز 85 را به دست بیاورد. کیفیت ویدیوها خوب بوده و تثبیت‌کنندگی تصویر دوربین قابل قبول است. با این حال، محدوده پویایی همچنان پایین بوده و فوکوس در زمان عدم وجود نور کافی در محیط، بسیار کند عمل می‌کند.

دوربین سونی اکسپریا ایکس زد 3 در نهایت، با در نظر گرفتن امتیاز آن در بخش عکس برداری و فیلم برداری، امتیاز 79 را در DxO Mark به دست آورد. بد نیست بدانید امتیاز دو گوشی اکسپریا ایکس زد پریمیوم و ایکس ای 2 در این مرجع به ترتیب 83 و 75 بوده است.
بازهم مطالب خواندنی و جذاب داریم ↓↓↓

کانال تلگرامی آی‌تی را دنبال کنید

ايران مهربان
سيل آگهی