شهر سخت افزار/ روزهای پایانی سال گذشته شرکت ال جی اولین گوشی خود با 5 دوربین را معرفی کرد این گوشی که از ظواهر آن انتظارات بسیار بالایی داشتیم روز گذشته در خروجی وبسایت معروف DxOMark نتایج بررسی تخصص دوربین خود را دید و متاسفانه باید بگوییم که با یک عملکرد به شدت پایین تر از حد انتظار روبرو خواهیم بود.

ال جی مدت‌هاست نتوانسته آنطور که باید و شاید در بازار گوشی‌های هوشمند عملکرد خوبی داشته باشد ولی همواره یک فرض در مورد این گوشی‌ها مطرح بوده که پرچمداران خوبی در خانواده ال جی ظاهر می‌شدند. به نظر باید امسال در مورد این فرض نیز تجدید نظر کنیم.

این گوشی در پشت دستگاه دارای ماژول دوربین سه گانه متشکل از یک سنسور اصلی 12 مگاپبکسلی، سنسور زاویه عریض گسترده 16 مگاپیکسلی و سنسور تله فوتو 12 مگاپیکسلی است که از نظر اعداد و ارقام چیزی از رقبای خود کم ندارد.

در بررسی‌های مطرح شده توسط وبسایت DxOMark برای این گوشی امتیاز مجموع 94 ثبت شده که بسیار ضعیف و شاید در حد یک گوشی پرچمدار دو سال پیش است. این امتیاز را پیش از این می‌توانستیم در محصولاتی مانند آیفون 8 پلاس و یا گلکسی نوت 8 ببینم و برای یک گوشی که قرار است پرچمدار یک شرکت بزرگ مانند ال جی در سال 2019 باشد به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

در این مورد باید به این نکته هم توجه داشته باشید که سابق بر این DxOMark یک بنچمارک از این گوشی منتشر کره بود که در آن امتیاز این گوشی 93 درج شده بود و برای تست عکسبرداری از 93به 98 و در تست فیلمبرداری از 83 به 88 رسیده است. این بروزرسانی به دلیل خطایی بوده که این تیم در یکی از مراحل ثبت تصویر خود با آن مواجه شده ولی بعد از مدتی به آن پی برده است.

در واقع این گوشی بیشتر ضعف خود را در بخش فیلمبرداری به خود دیده ولی باید از این حقیقت هم غافل نشویم که عملکرد دوربین آن نیز چندان چنگی به دل نمی‌زند.در بررسی‌های وبسایت DxOMark اینطور آمده است که ال جی V40 ThinQ در بخش عکسبرداری و هنگامی که سوژه دارای نور زمینه باشد به شدت عملکرد بدی در ثبت اکسپوژر دارد. اضافه شدن هوش مصنوعی به این گوشی نیز چندان نتوانسته عملکرد دوربین در سطح بندی فواصل مختلف داخل سوژه را تنظیم کند و کناره‌های سوژه‌ای که روی آن فوکوس می‌شود دارای اشتباهات محاسباتی فراوانی در تعیین سطح و تنظیم فوکوس روی آن است.

این گوشی همچنین در تنظیم تیزی سوژه در میدان نیز عملکرد مناسبی ارائه نمی‌دهد و عملکرد بد دستگاه در نور کم به مراتب بدتر نیز می‌شود. آخرین نقطه ضعف این گوشی در مورد انحراف از طول موج رنگ در طیف صحیح است که در مورد رنگ‌های طیف زرد و سبز بارزتر است.

در بخش ویدئو اما همانطور که گفتیم شرایط به هیچ عنوان قابل قبول نیست و این گوشی نتوانسته نظر مثبت متخصصان این وبسایت را جلب کند. فوکوس خودکار، تشخیص سوژه هدف در محیط‌های با نور کم، نویز لومیننس و فریم شیفت در هنگام حرکت دوربین از جمله معایب فیلمبرداری با دوربین سه گانه پشتی این گوشی هستند.

اما با این حال در گزارش نهایی برخی نقاط قوت هم برای این دوربین در هر دو بخش اعلام شده که برای عکاسی عبارت اند از: عملکرد خوب در ارائه اکسپوژر صحیح در محیط های داخلی، رنگ‌های زنده در هر شرایط، عملکرد HDR با کیفیت، جزئیات با رندر صحیح و مناسب در محیط داخلی و عملکرد زوم بسیار مناسب، باز هم در محیطهای داخلی.

برای بخش فیلمبرداری نیز فوکوس خودکار سریع انجام می‌شود و رنگ‌های زنده به همراه اکسپوژر صحیح در محیط داخلی و همچینن جزئیات بسیار خوب تصویر در محیط داخلی از جمله مزایای این دوربین به حساب می‌آیند.

اگر بخواهیم به صورت کلی در مورد این دوربین صحبت کنیم باید بگوییم که باید تنها از این گوشی در محیط‌های داخلی استفاده کرد و وقتی به بیرون می‌روید باید دست به دامان تنظیمات دستی شوید تا بتوانید خروجی مناسبی از آن بدست آورید.

با وجود همه عیوب فوق به نظر می‌توان اکثر آنها را با تنظیم صحیح نرم‌افزار دوربین دستگاه رفع کرد و نیاز دارد تا ال جی بازبینی کلی در مورد این نرم‌افزار ارائه دهد و یک بروزرسانی بسیار مهم و گسترده را برای آن ارائه دهد.
بازهم مطالب خواندنی و جذاب داریم ↓↓↓

کانال تلگرامی آی‌تی را دنبال کنید

آپديت جديد تو راهه
coming soon آگهی