شهر سخت افزار/ پس از معرفی گوشی وان پلاس 7 پرو مشخص شد که یکی از بهترین و مهم‌ترین ویژگی‌های این اسمارت فون نمایشگر 6.67 اینچی AMOLED آن است که می‌تواند نرخ بروزرسانی 90 هرتزی را در اختیار کاربران قرار دهد. اما آنچه که در بررسی این قابلیت اهمیت زیادی دارد میزان تاثیر آن در کاهش شارژدهی باتری این گوشی هوشمند است.

نمایشگر 90 هرتزی و قدرتمند گوشی وان پلاس 7 پرو سبب می‌شود که نمایش ویدیوها و بازی‌ها بر روی آن بسیار بهتر و لذت بخش‌تر صورت بگیرد. این اسمارت فون همچنین به کاربران خود اجازه می‌دهد که بتوانند وضوح این نمایشگر را از Full HD+ یا 2336 در 1080 پیکسلی در حالت عادی، به Quad HD+ یا 3120 در 1440 پیکسلی افزایش دهند و ویدیوهای پشتیبان از این وضوح را با کیفیت و جزییات بیشتری تماشا کنند. اما باید توجه داشت که این نمایشگرِ با وضوح و نرخ بروزرسانی بالا مطمئناً محدودیت‌هایی را هم در بخش شارژدهی باتری ایجاد می‌کند. در اصل تجربه نشان داده است که شارژدهی باتری گوشی‌های هوشمند به وضوح و نرخ بروزرسانی صفحه نمایش آن‌ها وابستگی فراوانی دارد.

به منظور بررسی میزان تاثیر وضوح و نرخ بروزرسانی در شارژدهی باتری گوشی وان پلاس 7 پرو قصد داریم در تنظیمات مختلف قابل دسترسی برای نمایشگر، شارژدهی باتری آن در هنگام جستجو در فضای وب را اندازه‌گیری کنیم. نتایج این بررسی در نمودار زیر نشان داده شده است.

بررسی بالا نشان می‌دهد که طبق انتظار بهترین شارژدهی باتری در گوشی وان پلاس 7 پرو هنگامی قابل دسترس است که وضوح نمایشگر Full HD+ باشد و نرخ بروزرسانی برای آن نیز 60 هرتز انتخاب شود. در این حالت و در هنگام جستجو در فضای وب، شارژدهی باتری می‌تواند در حدود 692 دقیقه باشد. این نمودار همچنین نشان می‌دهد که در صورت حفظ همین وضوح ولی با افزایش نرخ بروزرسانی نمایشگر به 90 هرتز، یک کاهش قابل توجه شارژدهی باتری در این اسمارت فون رخ می‌دهد. تحت این شرایط شارژدهی در حدود 498 دقیقه بوده است. به این ترتیب در این حالت می‌توان بدترین شارژدهی باتری را برای گوشی وان پلاس 7 پرو متصور بود.

نکته قابل توجه در این بررسی این است که افزایش وضوح نمایشگر به Quad HD+، نتایج غیرمنتظره‌ای را به دنبال داشته است. در هنگام استفاده از نرخ بروزرسانی 90 هرتزی، این شارژدهی در حدود 552 دقیقه اندازه‌گیری شده و با کاهش آن به 60 هرتز امکان دسترسی به شارژدهی 605 دقیقه‌ای ممکن می‌شود.

دیگر بررسی که در مورد زمان روشن باقی ماندن نمایشگر صورت گرفته نشان می‌دهد که با انتخاب بهترین وضوح و همچنین بهترین نرخ بروزرسانی، باتری 4000 میلی آمپر ساعتی گوشی وان پلاس 7 پرو می‌تواند نمایشگر آن را برای 5 ساعت و نیم متوالی روشن باقی نگه‌دارد. در صورت استفاده از پایین‌ترین نرخ بروزرسانی و پایین‌ترین وضوح، این شارژدهی می‌تواند در این حالت تا 7 ساعت نیز افزایش پیدا کند. در هر دو صورت می‌توان گفت که عملکرد این گوشی هوشمند نسبت به محصولات گذشته شرکت وان پلاس بدتر بوده است.

گوشی وان پلاس 7 پرو در رابط کاربری خود قابلیتی عالی با عنوان Adaptive Mode در اختیار دارد که می‌تواند به صورت خودکار و براساس اطلاعاتی که برای کاربران در حال نمایش است میزان وضوح و نرخ بروزرسانی نمایشگر را تغییر دهد. به کاربران توصیه می‌شود که به صورت همزمان برای دسترسی به بهترین عملکرد و شارژدهی باتری در این اسمارت فون، از این مد کاری استفاده کنند.

تجربه نشان داده است که نمایشگرهای 90 هرتزی می‌تواند کاربران را به خود وابسته کند. به گونه‌ای که دیگر آن‌ها به راحتی نتوانند از نمایشگرهای 60 هرتزی و با نرخ بروزرسانی کمتر استفاده کنند. با توجه به این موضوع به نظر می‌رسد برای کاربرانی که به شارژدهی بهتر باتری علاقه‌مند هستند بهتر است که همیشه از پایین‌ترین وضوح و نرخ بروزرسانی در این گوشی استفاده کنند.
بازهم مطالب خواندنی و جذاب داریم ↓↓↓

کانال تلگرامی آی‌تی را دنبال کنید