هفت صبح/ همین هفته گذشته بود که پیام‌رسان واتس اپ به دلیل افشای حریم خصوصی کاربران مورد عتاب قرار گرفت و مجبور شد سریعا نسخه خود را به روز رسانی کند تا حفره امنیتی ایجاد شده برطرف شود. اتفاقی که هر از چند گاهی برای این پیام رسان رخ می دهد و سوالات زیادی را ایجاد می کند. مارک زاکربرگ مالک واتس اپ، فیسبوک و اینستاگرام چند وقتی است با رسوایی های نفوذ به این شبکه ها رو به رو می شود اما به عنوان یک آمریکایی محافظه کار تا به حال به محبوبیتش خدشه ای وارد نشده است.

از سوی دیگر پیام رسانی مانند تلگرام قرار گرفته که در میان کاربران آمریکایی و اروپایی محبوبیت چندانی ندارد و مالکیت آن بر عهده فردی روسی به نام پاول دورف است. دورف بر خلاف زاکربرگ دائما در حال فعالیت های رسانه ای است و علاقه زیادی دارد تا خود را چهره ای یاغی و مستقل نشان دهد. حالا نیز جنگ تن به تن با مالک واتس اپ رفته و او را به مبارزه طلبیده است.

دورف با صراحت گفته چرا واتس اپ هیچ وقت امن نیست و به کاربران اروپایی و آمریکایی پیشنهاد داده تا به استفاده از تلگرام روی بیاورند. بخشی از یادداشت او را در ادامه می خوانیم.

به نظر می رسد جهان از اخبار مربوط به واتس اپ که هر گوشی را به نرم افزار جاسوسی تبدیل کرده شوکه شده است. همه چیز در گوشی شما از جمله عکس ها، ایمیل ها و متون، توسط مهاجمان قابل دسترسی بود فقط به این دلیل که Whatsapp را نصب کردید. این خبر چندان تعجب برانگیز نبود زیرا سال گذشته نیز مساله ای مشابه داشتند.
تعجبی ندارد که سیاستمداران جهان واتس اپ را دوست دارند. عدم امنیت آن اجازه می‌دهد تا آن ها بتوانند به اطلاعات کاربران دسترسی پیدا کنند.

پس از آن که تلگرام شروع به کسب محبوبیت کرد، بنیان گذاران واتس اپ شرکت خود را به فیسبوک فروختند و اعلام کردند حریم خصوصی در DNA آن هاست! اگر چنین حرفی درست باشد پس ژن‌شان خاموش شده است!

اکثر کاربران اینترنت هنوز توسط امپراتوری فیسبوک، اینستاگرام و واتس اپ گروگان گرفته می شوند و بسیاری از کسانی که از تلگرام استفاده می کنند هنوز در واتس اپ هستند به این معنی که تلفن های آن ها هنوز آسیب پذیر است.

تقریبا در این شش سالی که تلگرام به وجود آمده تا به حال نشت داده های عمده و یا نقص امنیتی رخ نداده در حالی که واتس اپ هر چند ماه یک بار با این موضوع دست و پنجه نرم می کند.
بیشتر ویژگی های جدید پیام رسان ها ابتدا در تلگرام ظاهر می شوند و سپس توسط واتس اپ به پایین ترین حد ممکن کپی می شوند. تیم ما برای 13 سال گذشته با فیسبوک رقابت کرده و حالا با تلگرام می خواهیم آن ها را ضربه فنی کنیم. اگر هر کاربر تلگرام سه نفر از دوستان خود را متقاعد کند تا واتس اپ را حذف و از تلگرام استفاده کند قطعا تلگرام تبدیل به محبوب ترین پیام رسان دنیا خواهد شد.


بازهم مطالب خواندنی و جذاب داریم ↓↓↓

کانال تلگرامی آی‌تی را دنبال کنید