باشگاه خبرنگاران/ جدیدترین تحقیقات دانشگاه فولبرایت ویتنام از حضور نیروهای سابق ارتش چین به عنوان کارمندان در شرکت هوآوی خبر می‌دهد.
به نظر می‌رسد شرایط بحرانی که هوآوی پس از تحریم‌های آمریکا با آن دسته و پنجه نرم می‌کرد در حال بهبود است زیرا به تازگی ترامپ اعلام کرده شرکت‌های آمریکایی می‌توانند با این شرکت رابطه تجاری داشته باشند. هوآوی احتمالا می‌تواند پس از این مسئله نفس راحتی بکشد اما هنوز دنبال کنندگان صنعت از این اتفاق گیج هستند؛ چطور تجارت با شرکتی که دو هفته پیش تهدید ملی تلقی می‌شد اکنون قانونی است.

اما تحقیقاتی به تازگی صورت گرفته است که سابقه کارمندان هوآوی را فاش می‌کند. این مدارک و اسناد ارتباط بین ارتش چین و آژانس‌های اطلاعاتی این کشور را با کارمندان هوآوی افشا می‌کند. انتشار این نتیجه جدید پتانسیل بدتر کردن وضعیت بین هوآوی و دولت آمریکا را دارد.

حضور ارتشی‌های سابق در شرکت هوآوی
استاد دانشگاه فولبرایت ویتنام به همراه یک گروه تحقیقاتی و پس از انجام مطالعه درباره کارمندان هوآوی اکنون ادعا می‌کنند که ارتباط نزدیکی بین حدود ۱۰۰ کارمند هواوی با آژانس‌های اطلاعاتی و ارتش چین وجود دارد. صحبتی که، کریستوفر بالدینگ، استاد دانشگاه فولبرایت ویتنام در این باره کرده است را در ادامه مطالعه می‌‌کنید:
«گروه ما با استخراج رزومه کاری کارمندان هوآوی موفق به کشف روابط محکمی بین کارمندان هوآوی و دولت چین، ارتش و نهادهای اطلاعاتی آن شد. از نظر ما این روابط سیستماتیک بوده و دارای ساختار محکمی هستند.»

بر اساس این گزارش تعدادی از کارمندان هوآوی مامور وزارت امنیت چین بوده و برخی دیگر نیز تحصیلات نظامی دارند. در بخشی از این تحقیقات آمده است که ۱۱ نفر از کارمندان هواوی فارغ‌التحصیلان دانشگاه مهندسی اطلاعات PLA هستند.

تحقیقات این گروه پس از این که رزومه کاری ۲۵ هزار نفر از کارمندان هوآوی در سیستم کاریابی آنلاین کشور چین قرار گرفت، شروع شد. هوآوی هنوز جوابی به نتیجه منتشر شده از کارمندان خود نداده است. اما باید شاهد واکنشی از سوی این شرکت باشیم، زیرا جاسوس دانستند بعضی کارمندان شرکتی به بزرگی هوآوی ادعای کوچکی نیست.


در کانال تلگرامی آی‌تی یا همان ← ™CanaleIT هم اخبار فناوری دسته اول و جذاب داریم