سخت افزار/ بازی‌های سبک بتل رویال مانند PUBG و Fortnite در چند سال اخیر محبوبیت بسیار خوبی در جامعه گیمرها بدست آورده‌اند. این استقبال آنقدر خیره کننده بوده که حتی بازی‌های شوتر مشهوری مانند کال آو دیوتی و بتلفیلد هم حالت Battle Royale را به بازی‌های خود اضافه کردند. اما به همان اندازه که استقبال بازی‌سازان و بازیکنان از این سبک بازی بالاتر رفته، نگرانی‌ها درخصوص آن نیز شدت گرفته است.

پابجی یا همان PlayerUnknown's Battlegrounds به تازگی توسط سازمان رگولاتوری مخابراتی کشور اردن ممنوع شده است. گفته شده است که شش بازی دیگر از جمله فورتنایت نیز در آینده‌ای نزدیک به سرنوشت پابجی دچار خواهند شد. مانند دیگر مناطقی که بازی‌های بتل رویال بن شده‌اند، دلیل اصلی نگرانی درخصوص این بازی "تأثیرات منفی" عنوان شده است. طبق گفته TRC مطالعه‌ای در این زمینه انجام شده و معلوم شده است که این بازی برای تمامی سنین مضر است. جالب است بدانید که مدیر این رگولاتوری گفته است که شاهد شکایت‌های بسیاری از خانواده‌ها در خصوص تهدیدات این بازی ویدئویی و گسترش وحشتناک آن بوده است.

PUBG بلای خانمان سوز نسل جدید!
البته اردن اولین کشوری نبوده که اقدام به ممنوع کردن بازی پابجی کرده است. PUBG در عراق نیز مسدود شده است. در چین نیز تنسنت نسخه دیگر بازی، یعنی patriotic را جایگزین پابجی کرده است که در آن هیچ کس نمی‌میرد! در کشور نپال نیز این بازی به صورت موقت بن شد، اما دادگاه عالی کشور ممنوعیت را برداشت و اعلام کرد که حکم مورد نظر عادلانه نبوده است. این لیست به همین نقطه ختم نمی‌شود. والدین اماراتی نیز خواهان ممنوعیت این بازی در کشورشان شده‌اند اما خبری در رابطه با ممنوعیت پابجی در امارات منتشر شد. گجرات هند نیز که برای مدتی ممنوعیت سفت و سختی برای پابجی اعمال کرده بود و حتی چندین دانش آموز را در همین راستا دستگیر کرده بود، در نهایت حکم ممنوعیت را لغو کرد.

اما این سطح از انتقادات نسبت به بازی PUBG تا چه اندازه عادلانه است؟ آیا این بازی می‌تواند با اعتیاد خود در زندگی واقعی افراد تأثیر منفی بگذارد؟ در بخش نظرات با درخصوص این موضوع صحبت کنید.

در کانال تلگرامی آی‌تی یا همان ← ™CanaleIT هم اخبار فناوری دسته اول و جذاب داریم