انتخاب/ گوگل در اعلامیه ای رسمی اعلام کرده است که صدای برخی از کاربران هنگامی که دستورات صوتی را به دستیار های صوتی گوگل ارائه می کنند ضبط می شود.

به نظر می رسد گوگل برای شنود صدای کاربران تعارف ندارد و این کار را توجیه شده می داند.

شرکت گوگل گفته است که به برخی از پیمانکاران مستقل امکان دسترسی به دستیار صوتی گوگل را در اختیار دارند. این امکان به معنای امکان ضبط کردن و گوش دادن صدای افراد مختلف است. شرکت گوگل در توجیه این عمل اعلام کرده که کارمندان گوگل می توانند با این روش یعنی ضبط و گوش دادن به صداها، به درک قوی تری از زبان ها و لهجه های مختلف برسند.

از مدتی پیش آمازون نیز دلایلی مشابه در مورد خدمات الکسا عمل می کند. درواقع برخی از کاربران متوجه شده اند که مکالمات شخصی آنها ثبت شده و سپس به دیگران منتقل شده است. اکنون نیز یک سخنگوی گوگل موضوعی مشابه را در ایمیلی در پاسخ به خبرنگار بیزینس اینسایدر تایید و گفته که کارشناسان زبان این شرکت "مجموعه ای از پرسش ها" (حدود 0.2 درصد از تمام قطعه های صوتی) را گوش می دهند چرا که این کار روشی "حیاتی" برای توسعه فناوری در محصولاتی مانند دستیار صوتی گوگل است.

ایده اصلی پشت اقدام مذکور این است که دستیار صوتی گوگل مسیری هوشمندانه برای درک دستورات افرادی که در زبان ها و لهجه های مختلف صحبت می کنند، فراهم کنند.افزون بر این ها گوگل تاکید کرده که این یک اقدام مهم برای توسعه دستیارهای صوتی است و این شرکت قصد نقض حریم خصوصی کاربران را ندارد.

همانطور که اشاره شد گوگل تنها شرکت تکنولوژیکی نیست که چنین اقدامی انجام می دهد و الکسای آمازون نیز دقیقا به همین دلایل رفتاری مشابه انجام می دهد. در ماه آوریل بلومبرگ گزارش داد که کارکنان آمازون به ضبط و گوش دادن صدای کاربران می پردازند و در موردی خطرناک تر صدهای ضبط شده کاربران بدون آن که انان راضی باشند برای دوستانشان ارسال شده است.

در کانال تلگرامی آی‌تی یا همان ← ™CanaleIT هم اخبار فناوری دسته اول و جذاب داریم