مهر/ محققان ایرانی در آمریکا موفق به تولید نوعی گیرنده بی سیم جدید شده‌اند که استفاده از آن می‌تواند سرعت تبادل داده در شبکه‌های مخابراتی نسل پنجم را تا چهار برابر افزایش دهد.

به گزارش تک اکسپلور، گیرنده یادشده توسط پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا تولید شده و یک تراشه سیلیکونی ۴.۴ میلیمتری است که می‌تواند سیگنال‌های دیجیتال را با سرعتی بیشتر و با مصرف انرژی کمتر پردازش کند.

با استفاده از این تراشه در شبکه‌های نسل پنجم تلفن همراه، ارائه خدمات چندرسانه ای و ویدئویی از طریق شبکه‌های نسل پنجم با کیفیت بیشتری ممکن می‌شود.

پیام حیدری مدیر آزمایشگاه‌های NCIC و از دست اندرکاران این طرح در مورد اختراع تراشه مذکور گفته است: این محصول می‌تواند در فرکانس بالاتری به کار ادامه دهد و لذا ارائه خدمات متنوعی از طریق آن ممکن است. با استفاده از این تراشه از نسل پنجم فراتر خواهیم رفت و ظرفیت شبکه‌های بی سیم را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهیم.

وی افزوده است: محققان از سال‌ها قبل در تلاش برای ارتقای ظرفیت شبکه‌های بی سیم بوده‌اند تا توانمندی و عملکرد آنها از شبکه‌های فیبر نوری بیشتر شود. این اختراع جدید فرصت لازم را بدین منظور فراهم کرده و صنعت مخابرات را متحول خواهد کرد.

به گفته حسین محمدزاده یکی دیگر از همکاران اجرای این طرح کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا به تازگی امکان استفاده شرکت‌های مخابراتی و اینترنتی را از باندهای فرکانسی بالای ۱۰۰ گیگاهرتز فراهم آورده است و گیرنده جدید ساخته شده اولین محصولی است که از این مزیت بهره می‌گیرد.

بنابراین می‌توان انتظار داشت که در آینده از تراشه یادشده برای تبادل حجم زیادی از داده با سرعت بالا در خودروهای خودران، محصولات مرتبط با اینترنت اشیا و غیره نیز استفاده شود.

در کانال تلگرامی آی‌تی یا همان ← ™CanaleIT هم اخبار فناوری دسته اول و جذاب داریم