سخت افزار/ در اولین روزهای ماه جولای ژاپن محدودیت‌هایی برای صادرات یک سری از مواد شیمیایی به کره جنوبی اعمال کرد. این مواد در ساخت نمایشگرها و قطعات نیمه‌هادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. حالا نشریه The Korean Herald ادعا کرده است که در اثر تحریم اعمال شده توسط ژاپن، غول کره‌ای فناوری جهان یعنی سامسونگ تولید چیپست‌های اگزینوس 9825 خود را به میزان 10 درصد کاهش داده است. از آنجاییکه تراشه مورد نظر قرار است در پرچمداران آینده سامسونگ استفاده شوند، این موضوع باعث کاهش سرعت تولید گلکسی نوت 10 خواهد شد.

به گفته یکی از مقامات سامسونگ که نام آن افشا نشده است، این کاهش تولید در تراشه قرار است که در ماه‌های آینده جبران شود و دائمی نخواهد بود. تحلیلگران بازار قبل از این پیش بینی کرده بودند که سامسونگ برنامه تولید گلکسی نوت 10 را با توجه به کاهش تجهیزات شیمیایی مورد نیاز مانند هیدروژن فلوراید که در فرآیند تولید چیپ ضروری هستند، به تأخیر خواهد انداخت.

سفر مدیر بالارده سامسونگ به ژاپن

در نتیجه این وضعیت معاون هیئت مدیره سامسونگ، آقای Lee Jae-yong در سفری به ژاپن به دیدار تولیدکنندگان این مواد رفت تا راه حلی برای مقابله با مشکل ایجاد شده پیدا کنند. ژاپن در اعتراض به حکم دادگاه کره مبنی بر پرداخت غرامت به نیروهای کار کره‌ای توسط شرکت‌های ژاپنی که در دوران اشغال کره توسط ژاپن در آنجا مشغول به کار بودند، محدودیت‌هایی برای صادرات کالا به کره اعمال کرده است. کالاهای ممنوعه از جمله موادی است که کسب و کار سامسونگ را بیش از بقیه تحت تأثیر قرارداده است.

گلکسی نوت 10 سامسونگ قرار است که در روز 7 آگوست، یعنی 16 مرداد به طور رسمی در رویدادی در نیویورک معرفی شود. قرار بر این بوده که این دستگاه از روز 23 آگوست در کره جنوبی و آمریکا در بازار در دسترس کاربران قرار گیرد. اما حالا باید دید که با مشکلات ایجاد شده این زمانبدی دستخوش تغییر خواهد شد یا خیر.

در کانال تلگرامی آی‌تی یا همان ← ™CanaleIT هم اخبار فناوری دسته اول و جذاب داریم