مهر/ وزیر ارتباطات در مورد سیاستگذاری وزارت ارتباطات در حوزه بلاک‌چین و اقدام برای تولید ارز دیجیتال بومی، تأکید کرد: سیاستگذاری و تصمیم‌گیری در رابطه با هر نوع ارز، بر عهده شورای پول و اعتبار و نظارت آن بر عهده بانک مرکزی است اما در حوزه تکنولوژی تولید رمز ارز، ما به دلیل آنکه موضوع توسعه تکنولوژی را در دستور کار داریم، نمونه آزمایشی ارز دیجیتال بومی را با حمایت پست‌بانک و مرکز تحقیقات مخابرات، آماده کرده و آن را به بانک مرکزی اعلام کردیم. در این مدل چالش‌های مربوط به ارز دیجیتال ارائه شده اما تصمیم‌گیری در مورد استفاده از آن، با بانک مرکزی است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد فعالیت و سرمایه‌گذاری چینی‌ها برای استخراج ارز دیجیتال در کشور تصریح کرد: این خبر را نشنیده‌ام اما ما نظرمان این است که ارز دیجیتال در ساعات غیرپیک شبکه برق می‌تواند به عنوان صادرات مجازی برق، درآمدزایی ایجاد کند اما قرار نیست این ظرفیت به صورت مجانی و رایگان در اختیار کسی قرار گیرد البته متولی این موضوع، وزارت نیرو است و برای استفاده از این تکنولوژی و بهره‌وری آن، باید تصمیم‌گیری کند.

مرکز ملی فضای مجازی در مورد گزارش شبکه ملی اطلاعات، ارزیابی رسمی نداشته است
وی در مورد عدم استقلال شبکه ملی اطلاعات که از سوی ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی مطرح شده است، گفت: من مصاحبه آقای فیروزآبادی را ندیده‌ام اما یکسری تیترهایی در مورد این مصاحبه منتشر شده که از سوی مرکز ملی فضای مجازی نیز تصویب شده است؛ البته در دیداری که با آقای فیروزآبادی داشتم، نظر ایشان، صحبت‌هایی نبوده که منعکس شده است.

آذری جهرمی گفت: ما گزارش پیشرفت لایه زیرساخت را به صورت مکتوب، به مرکز ملی فضای مجازی ارائه کردیم اما تا به امروز ارزیابی رسمی در این زمینه به ما منعکس نشده است. ما ارزیابی مرکز ملی فضای مجازی را قبول داریم اما تاکنون گزارش رسمی در این باره واصل نشده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد: در سند توسعه شبکه ملی اطلاعات، به هیچ‌عنوان موضوع عدم دسترسی و قطع سرویس‌های شبکه جهانی اینترنت مطرح نشده بلکه ارتباط مؤثر این شبکه با شبکه جهانی اینترنت مطرح است.

وی همچنین در مورد حمایت از استارت‌آپ‌های حوزه هوشمندسازی گفت: ۲۰ درصد بودجه مرکز تحقیقات مخابرات در سال گذشته، به توسعه هوشمندسازی در کشور و حمایت از استارت‌آپ‌های این حوزه اختصاص یافته است.

آذری جهرمی، عدم موفقیت اپراتورهای مجازی موبایل را جدی نبودن در سرمایه‌گذاری، عدم همکاری اپراتورهای بزرگ و نیز موفق نبودن مدل تجاری آنها عنوان کرد و افزود: موضوع پروانه بهره‌برداری از اپراتورهای مجازی موبایل، در دست بازنگری قرار دارد و به زودی از سوی رگولاتوری اعلام می‌شود.

تعیین تکلیف جریمه اختلالات اینترنت در هفته آینده
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد تعیین تکلیف جرایمی که شرکت زیرساخت و اپراتورهای اینترنت، برای اختلالات مقطعی اینترنت باید پرداخت کنند، گفت: این موضوع از طریق رگولاتوری در دست بررسی است و تا هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود.

وی بیان کرد: هم زیرساخت و هم شرکت‌های اینترنتی باید جریمه اُفت کیفیت را پرداخت کنند و نظر ما در این زمینه قطعی است.

در کانال تلگرامی آی‌تی یا همان ← ™CanaleIT هم اخبار فناوری دسته اول و جذاب داریم

سيستم ساز برسا
آگهی