آی تی رسان/ گزارشی که اخیرا منتشر شده حکایت از نجات جان یک مرد انگلیسی توسط اپل واچ دارد. این کار، به‌لطف قابلیت ضربان قلب ساعت اپل ممکن شده است.

قابلیت مانیتور ضربان قلب بر روی ساعت اپل واچ، جان تعدادی از افراد را نجات داده است. به این‌صورت که دارنده ساعت، معمولا هشداری مبنی بر بالا بودن ضربان قلب خود دریافت می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود که او به اورژانس مراجعه کند. آنجا، دکترها قادر هستند تا علت عارضه را تشخیص داده و درمان متناسبی برای آن تجویز نمایند. اما انتشار داستان یک مرد در وب‌سایت تلگراف نشان می‌دهد که چگونه نرخ بسیار پایین ضربان قلب نیز می‌تواند زندگی فرد را به خطر بیندازد.

داستان، مربوط به یک مرد ۴۸ ساله انگلیسی به نام Paul Hutton است که اپل واچ او شروع به هشدار دادن افت ضربان قلب وی به ۴۰ عدد در دقیقه (در حالت استراحت) کرده بود. همانطور که می‌دانید محدوده نرمال ضربان قلب در حالت استراحت بین ۶۰ تا ۱۰۰ عدد در دقیقه است. دو سال پیش، اپل قابلیت اسکن ضربان‌های پایین قلب را به ساعت‌های هوشمند خود اضافه نمود و این ویژگی توانست در موارد بسیاری به‌عنوان یک ناجی عمل کند.

اما در مورد آقای Hutton، در ابتدا دکترها کافئین را از رژیم غذایی او حذف کردند. از آنجاییکه کافئین به‌عنوان یک محرک شناخته می‌شود، حذف آن از رژیم افراد با تعداد ضربان پایین، شاید کمی عجیب به نظر برسد. اما در بررسی‌ها مشخص شده است که این ماده گاهی‌اوقات دارای نوعی اثر برگشتی است که مصرف آن باعث می‌شود که قلب انسان خیلی کند بزند. زمانی که حذف کافئین از رژیم غذایی Hutton، هشدارهای مربوط به ضربان پایین قلب را در اپل واچ او متوقف نکرد، ایشان را به یک متخصص ارجاع دادند و نتیجه تشخیص این شد که وی مبتلا به عارضه ریتم‌ نابجای بطنی (ventricular bigeminy) است. این عارضه، نوعی ضربان نامنظم است که بعد از ضربان عادی قلب اتفاق می‌افتد و از پمپ‌شدن بهتر و موثر خون جلوگیری می‌کند.

آنچه از داستان بیماری Paul پیداست، دکترها احتمال زیادی می‌دهند که علایم موجود می‌تواند نشانه‌ نوعی عارضه ضربان قلب نامنظم باشد. با این‌حال، برای رسیدن به یک نتیجه قطعی باید بررسی‌های بیشتری صورت بگیرد. تکنولوژی‌ نوآورانه‌ای مانند دستگاه‌های پوشیدنی می‌تواند ابزار سودمندی برای متخصصین قلب باشد تا با استفاده از آن بتوانند افراد در معرض خطر را تشخیص دهند.

– Ashleigh Li، پرستار ارشد قلب، بنیاد قلب انگلیس

قابلیت نوار قلب (ECG) توسط بسیاری از سازندگان ساعت‌های هوشمند به کار گرفته شده است
برای رفع مشکل مذکور، جراحان یک عمل جراحی ابلیشن قلبی (cardiac ablation) بر روی Hutton انجام دادند. به این‌صورت که بخش کوچکی از قلب او سوزانده شد تا بافتی که باعث بروز اختلال در ضربان قلب شده بود را از بین ببرند. عمل قلب بیمار موفقیت آمیز بود و قلب توانست هیجانات ناشی از تماشای فینال بازی‌های جام جهانی کریکت را تحمل کند. Hutton می‌گوید: «من به‌طور مداوم ضربان قلبم را توسط اپل واچ کنترل می‌کنم و همه چیز خوب به نظر می‌رسد.»

افزون‌بر کنترل ضربان قلب، اپل واچ سری ۴، دارای قابلیت کنترل نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام (ECG) نیز هست. این ویژگی، ریتم‌های غیرعادی قلب مانند فیبریلاسیون دهلیزی (Atrial fibrillation) را چک می‌کند. این عارضه، می‌تواند باعث لخته شدن خون، سکته و ایست قلبی و مشکلات دیگری بشوند.

سایر شرکت‌ها از جمله سامسونگ نیز در حال اضافه کردن این قابلیت به ساعت‌های هوشمند خود هستند. برای مثال، ساعت گلکسی واچ اکتیو ۲ که به‌زودی روانه بازار خواهد شد ظاهرا ویژگی ECG را در خود دارد. البته تا زمانی که سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز آن را به سامسونگ نداده چنین کاری امکان‌پذیر نیست. بنا به گزارش جدیدی که اخیرا منتشر شده، قابلیت ECG، تا سال ۲۰۲۰ برای کاربران گلکسی واچ اکتیو ۲ قابل دسترس نخواهد بود.

بنابراین فناوری ECG، ویژگی بسیار مهمی است و سایر سازندگان ساعت‌های هوشمند هم شروع به اضافه نمودن آن به دستگاه‌های خود کرده‌اند. برای نمونه، ساعت 2 Amazfit Verge شرکت هوامی (Huami) علاوه بر کنترل ضربان قلب، یک حسگر ECG هم دارد. اما از آنجاییکه هوامی در کشور چین مستقر است، این شرکت می‌تواند قابلیت مذکور را بدون تایید FDA ارایه بدهد. البته این بدین معنی است که به‌طور دقیق نمی‌توان گفت که اعداد نشان داده شده توسط این ساعت تا چه‌اندازه دقیق و درست هستند.

از آنجاییکه اپل واچ، توانمندی‌های خود را بارها و بارها ثابت کرده است، بنابراین پوشیدن یک ساعت هوشمند می‌تواند تفاوت بین مرگ و زندگی باشد. این پوشیدنی پرفروش، پیش‌قراول محصولات اپل در رابطه با حفظ سلامتی انسان‌هاست.

در کانال تلگرامی آی‌تی یا همان ← ™CanaleIT هم اخبار فناوری دسته اول و جذاب داریم