شهر سخت افزار/ ویندوز دفندر یکی از ابزارهای اختصاصی مایکروسافت است که به صورت پایه انجام عملیات محافظتی و امنیتی سطح پایین در سیستم عامل ویندوز را بر عهده دارد. اما حرکات اخیر مایکروسافت نشان داده این شرکت قصد دارد در مورد دفندر پا را یک قدم فراتر گذاشته و به نوعی این ابزار را برای دستگاه‌های دیگر نیز ارائه کند.

مایکروسافت طی هفته گذشته در اقدامی جالب نام ابزار Widnwos Defender ATP خود را به Microsoft Defender ATP تغییر داد. این تغییر نام شاید در ظاهر چندان مهم و قابل توجه نباشد ولی در عمل می‌تواند پیام‌های فراوانی داشته باشد.

شاید اینطور باشد که تغییر ایجاد شده هیچ ارتباطی به ویندوز 10 و آینده عملکرد ابزار دفندر روی آن ندارد ولی برای بررسی هر چه بیشتر آینده دفندر باید به این مورد توجه کنیم که مایکروسافت قصد دارد با نگه‌داشتن این ابزار در کامپیوترهای ویندوز 10، راهکاری برای گسترش آن ایجاد کند.

فروردین ماه سال آینده قرار است بروزرسانی بزرگ بعدی ویندوز یعنی نسخه 20H1 عرضه شود و آن زمان است که مایکروسافت دفندر به صورت رسمی روی ویندوز 10 قرار خواهد گرفت.

فرآیند تغییر از ویندوز دفندر به مایکروسافت دفندر از چند ماه پیش در شرکت مایکروسافت ایجاد شده و خروجی آن را روی بلید 18941 از بروزرسانی 20H1 دیده‌ایم که در آن همراه با تغییر نام، حالت و عنوان برخی از بخش‌های داخلی رابط کاربری این نرم‌افزار نیز تغییر کرده است.

برای مثال در Windows Defender Exploit Guard به Microsoft Defender Exploit Guard تغییر کرده ولی در عمل، نحوه کار و عملکرد آن هیچ تغییر به خود ندیده و همچنان برای جلوگیری از انجام عملیات نفوذ به سیستم عامل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همانطور که در ابتدای این مطلب نیز گفتیم در واقع هدف مایکروسافت عرضه این ابزار برای سیستم‌های غیر ویندوزی است. برای مثال مایکروسافت می‌تواند در بحث اینترنت اشیا و یا استفاده در سیستم عامل‌های دیگر مانند سیستم عامل‌های برپایه لینوکس و یا مک از آن استفاده کند و ساختار امنیتی واحدی را تشکیل دهد.

شرکت هنوز اطلاعات کاملی در مورد این تغییرات منتشر نکرده است ولی مطمئناً در موعد معرفی رسمی نسخه 20H1 باید به پاسخ بسیاری از سوالات خود در مورد این بروزرسانی و تغییر نام برسیم.

در کانال تلگرامی آی‌تی یا همان ← ™CanaleIT هم اخبار فناوری دسته اول و جذاب داریم