شهر سخت افزار/ به طور حتم می دانید که «اینتل» در گرداب لیتوگرافی 14 نانومتری گیر کرده و با وجود آنکه رقبای این شرکت در لیتوگرافی‌های کوچک‌تر در حال فعالیت هستند، اینتل با نسل نهم در لیتوگرافی 14 نانومتری در بازار حضور دارد. چشم دنیای سخت افزار به لیتوگرافی 10 نانومتری این شرکت است که احتمالاً در اواخر سال 2019 وارد میدان می‌شود؛ هرچند که برخی منابع سال 2020 را برای این منظور اعلام کرده‌اند.

آقای Bob Swan، مدیر عامل اینتل، به تازگی در مورد تأخیر غول آبی تراشه در ارائه CPUهای 10 نانومتری صحبت کرده است. اذعان کرد که این شرکت در تلاش برای افزایش تراکم ترانزیستور در 10 نانومتر از قوانین مور، به شدت بلندپروازانه عمل کرده است. به واقع دلیل تأخیر هم همین مسئله است. این امر موجب تأخیر در عرضه پردازنده‌های 10 نانومتری شده و به همین علت اینتل از رقبای خود (AMD و NVIDIA) عقب مانده است.

در تفسیر سخنان آقای Bob Swan باید بگوییم که منظور ایشان این است که این شرکت تنها به کاهش لیتوگرافی فکر نکرده و به دنبال یک ریزمعماری جدید رفته است. آنها هرچه که جلوتر رفته‌اند، بیش از پیش به فکر تکمیل یک معماری هجومی بوده و از این رو با تأخیر بسیار روبرو شده‌اند. آنها زمان را نادیده گرفته و تنها به فکر توسعه یک معماری جدید با لیتوگرافی 10 نانومتری بوده‌اند که پردازنده‌های ZEN را با قدرت کامل به کنار زده و شکست مطلق آنها را رقم بزند.

برای درک بهتر به این نکته اشاره می‌کنیم که معماری تمامی نسل‌های اینتل از SkyLake به بعد، بسیار مشابه یکدیگر است. KabyLake و حتی CoffeeLake از ریزمعماری بسیار مشابه با پایه و اساس SkyLake برخوردار هستند. از این رو اینتل باید به فکر یک معماری جایگزین با قدرت انقلابی باشد که جایگزین این ریزمعماری در لیتوگرافی 14 نانومتری شود. اما وسواس آنها برای تولید هرچه قدرتمندتر این معماری، باعث شد تا آنها زمان را دست بدهند.

مدیر عامل Intel تاکید کرده است که تا سال 2021 لیتوگرافی 7 نانومتری را وارد میدان خواهد کرد؛ پس از بابت قدرت پردازنده‌های نسل دهم با لیتوگرافی 10 نانومتری کاملاً مطمئن بوده و می‌داند که این شرکت در وضعیت کنونی نیازی به لیتوگرافی 7 نانومتری ندارد. همچنین ایشان در ادامه اضافه می‌کند که اینتل از این به بعد، هر دو سال به سمت یک ریزمعماری و لیتوگرافی جدید حرکت خواهد کرد.

در کانال تلگرامی آی‌تی یا همان ← ™CanaleIT هم اخبار فناوری دسته اول و جذاب داریم