شهر سخت افزار/ کمپانی «انویدیا» امروز گزارش مالی جدید خود را منتشر کرد؛ مدیر عامل بزرگترین سازنده تراشه‌های گرافیکی جهان، آقای Jensen Huang، در حاشیه ارائه این گزارش مالی که افزایش سوددهی را نوید می‌داد، به یک نکته جالب توجه اشاره کرده است که مستقیماً به فناوری خاص کارت‌های گرافیک این کمپانی باز می‌گردد.

همان‌طور که می دانید NVIDIA بانی معرفی فناوری Raytracing بوده است؛ انقلابی جدید در بازی‌های کامپیوتری که با پشتیبانی مایکروسافت و ارائه کتابخانه سطح پایین DXR همراه بوده است. بسیاری از بازی‌های AAA فعلی و عناوینی که در انتظار آنها هستیم، پشتیبانی از Raytracing را به همراه دارند. این در حالی است که چندی پیش انویدیا اعلام کرده بود که تا سال 2023، تمام عناوین AAA جهان با این فناوری عرضه خواهند شد.

در نتیجه Raytracing جزئی از دنیای بازی‌ها خواهد شد که NVIDIA هم پشتیبانی و بهبود آن را با قدرت ادامه می‌دهد. اهمیت Raytracing برای انویدیا تا به آنجا پیش رفته است که تیمی از مهندسان خود را مأمور کرده است تا با توسعه دهندگان بازی وارد همکاری مستقیم شده و برای اجرای هرچه بهتر آن، با یکدیگر همکاری کنند. فناوری Raytracing در ابتدا تنها توسط کارت‌های گرافیک GeForce RTX 20 اجرا می‌شدند؛ کمی بعد، چند نمونه از پرچمداران Pascal مانند GTX 1080 Ti هم به این لیست اضافه شده و در بین آنها، چند نمونه از کارت‌های گرافیک Titan را هم خواهیم دید.

آقای Jensen Huang، مدیر عامل شرکت انویدیا، در حاشیه مراسم ارائه گزارش مالی جدید این شرکت گفت: خرید یک کارت گرافیک بدون فناوری Raytracing به نوعی دیوانگی است! به عقیده ایشان، خرید یک کارت گرافیک در زمان فعلی به این معنی است که دست کم برای 3 تا 4 سال، نیازی به ارتقاء آن وجود نداشته باشد. این در حالی است که تعداد عناوینی که از Raytracing پشتیبانی می‌کنند، در حال افزایش است.

در نتیجه خرید یک کارت گرافیک بدون فناوری Raytracing دیوانگی است. مدیر عامل انویدیا با گفتن این جمله مستقیماً کارت‌های گرافیک AMD RX 5700/XT را هدف قرار داده است. AMD در حال حاضر اعتقادی به استفاده از فناوری Raytracing در کارت‌های گرافیک خود نداشته و از این رو یک پله عقب‌تر از رقیب خود ایستاده است. برخی از کاربران فناوری Raytracing را بسیار جذاب قلمداد کرده و به عقیده آنها، باعث جذابیت جلوه‌های بصری بازی‌ها می‌شود.

اما به عقیده برخی دیگر، هزینه برای این فناوری بیهوده است. به هر حال انتخاب با کاربران است؛ خرید یک کارت گرافیک با فناوری Raytracing و بهبود گرافیک و جلوه‌های بصری و یا صرف هزینه کمتر برای خرید یک کارت گرافیک فاقد این فناوری. شما کدام یک را انتخاب می‌کنید؟
در کانال آی‌تی یا همان ← ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم