شهر سخت افزار/ شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در برخی مواقع باتری گوشی به صورت خودکار و بدون انجام عمل خاصی تخلیه شده و در مدت کوتاهی، درصد زیادی از آن کسر شود. در این موارد ممکن یک بروزرسانی و یا منبعی نرم‌افزاری عامل اصلی باشد. اما آیا به خود گوگل و اندروید تا به حال شک کرده‌اید؟

یک توضیح ساده در مورد ساختار سیستم عامل اندروید پیش از ادامه خواندن این مطلب نیاز است. اندروید به صورت پایه یک سیستم عامل متن باز و رایگان است و هر فردی در هر نقطه‌ای از دنیا می‌تواند آن را دانلود کرده و به صورت دلخواهش، شخصی سازی کرده تا روی دستگاه مد نظر خود نصب کند.

این نسخه خام و اولیه AOSP نام دارد. اما برای اینکه شما بتوانید از برخی امکانات سیستم عامل اندروید به نحوی بهتر استفاده کنید و با سخت‌افزار دستگاه خود راحت‌تر ارتباط برقرار کنید گوگل می‌تواند پیشنهادهای خوبی برایتان داشته باشد که یکی از آنها استفاده از سرویس‌های ویژه موسوم به Google Play Service است.

در این حالت شما می‌توانید از فروشگاه نرم‌افزاری گوگل استفاده کنید، سرویس‌های اختصاصی گوگل را روی دستگاه خود داشته باشید و بسیاری از دشواری‌های توسعه نرم‌افزارهای اختصاصی را مرتفع کنید.

همه این موارد نشان می‌دهد که GP Service تا چه حد برای اندروید اهمیت دارد. بروزرسانی و توسعه این پک سرویس بر عهده شرکت گوگل و تیم توسعه اندروید است ولی آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که اگر سرویس‌های گوگل پلی دچار مشکل شوند، چه ایرادی برای سیستم عامل اندروید به وجود می‌آید؟

گوگل به تازگی نسخه 18.3.82 این سرویس‌ها را ارائه نموده و کاربران می‌توانند آن را دانلود کرده و روی دستگاه خود نصب کنند. اما تعداد زیادی از کاربران گزارش کرده‌اند که با دانلود و نصب این نسخه دستگاه اندرویدی آنها به کرات، دچار افت شارژ باتری محسوس می‌شود.

این مشکل اولین بار توسط وبسایت Android Police گزارش شد که در آن اعلام شده بود بعد از بروزرسانی Google Play Store کاربران با مشکلات عدیده‌ای در خصوص تخلیه سریع باتری روبرو شده‌اند.

نکته جالب‌تر این است که این مشکل تنها متعلق به محصول یک شرکت و یا یک گوشی خاص نبوده و گزاراشات متعددی از چندین و چند مدل با نسخه‌های مختلف اندروید منتشر شده است.

برای بررسی اینکه گوشی شما نیز مشمول ایراد جدید اعمالی شده است یا نه می‌توانید به بخش تاریخچه مصرف باتری دستگاه خود در قسمت تنظیمات رفته و عملکرد دشارژ دستگاه را بررسی کنید.

در این حالت اگر قسمت بسیار زیادی از مصرف باتری دستگاه شما توسط Google Play Service صورت گرفته باشد باید بگوییم که شما نیز مشمول مشکل گزارش شده هستید.

متاسفانه در حال حاضر هنوز هیچ روشی برای رفع این مشکل گزارش نشده است و تنها راه حلی که به ذهن می‌رسد بازگشت به نسخه قبل از بروزرسانی Google Play Service است. برای این منظور باید به بخش نرم‌افزارها در منوی تنظیمات گوشی خود رفته، نرم‌افزار Google Play Service را پیدا کرده و بعد از وارد شدن به صفحه مشخصات نرم‌افزار با فشردن دکمه سه نقطه در بالای نمایشگر، گزینه Uninstall Update را بزنید.

البته گوگل اعلام نموده که نسخه جدید در برخی مناطق عرضه شده و اگر همین حالا گوشی خود را بروزرسانی کنید ممکن است بتوانید (متناسب با محل زندگی) نسخه 18.3.85 را دریافت کرده و مشکل مطرح شده را رفع کنید.

در کانال آی‌تی یا همان ← ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم