زومیت/ به‌زودی، پشتیبانی از پروتکل انتقال فایل FTP به‌دلیل آسیب‌پذیری‌های متعدد از مرورگر گوگل‌ کروم به پایان می‌رسد خواهد شد.

در گذشته، پروتکل انتقال فایل FTP یکی از روش‌های بسیار محبوب و پرطرفدار برای میزبانی آنلاین فایل‌ها بوده است. از این پروتکل عمدتا به‌منظور مدیریت فایل‌های روی یک سرور استفاده می‌شد؛ اما این پروتکل به‌موجب آسیب‌پذیری‌های متعددش، پروتکلی امن و مطمئن به‌شمار نمی‌رود. پروتکل FTP همیشه مشکلات امنیتی زیادی داشته است. حال استفاده از FTP به‌میزان درخورتوجهی کاهش یافته و مرورگر گوگل کروم نیز به‌زودی به پشتیبانی از این پروتکل خاتمه خواهد داد.

صفحات وبی که در آن‌ها محتوای FTP سرور قرار داده شده، از نسخه‌ی ۵۹ مرورگر کروم بلاک می‌شد و از نسخه‌ی ۷۲ به‌بعد نیز، تمامی لینک‌های FTP به‌جای نمایش محتوا، کاربر را به دانلود فایل‌ها مجبور می‌کرد. بنا‌بر اعلام تیم توسعه‌دهنده‌ی مرورگر کروم، استفاده از پروتکل مذکور در حال‌ حاضر به‌حدی کاهش یافته است که می‌توان به پشتیبانی از آن پایان داد. در این میان، تیم توسعه‌دهنده‌ی کروم نیز این اتفاق را چندان مشکل‌آفرین نمی‌داند و می‌گوید:

مرورگر گوگل کروم هم‌اکنون از پروتکل‌ FTP در حالت رمزگذاری‌شده، یعنی FTPS و پراکسی‌ها پشتیبانی نمی‌کند. استفاده از پروتکل FTP در مرورگر کروم بسیار کاهش یافته است؛ ا‌زاین‌رو، سرمایه‌گذاری برای حفظ کلاینت‌های FTP موجود چندان منطقی نیست. ما ترجیح می‌دهیم قابلیت‌های باقی‌مانده را نیز پایان دهیم.

بنیاد موزیلا نیز از یک‌ سال پیش، برنامه‌هایی برای پایان دادن به پشتیبانی FTP از مرورگر فایرفاکس دارد؛ اما تاکنون به‌طور رسمی در این زمینه بیانه‌ای صادر نکرده است. اپل نیز اخیرا درباره‌ی پشتیبانی مرورگر سافاری از FTP سخنی به‌میان نیاورده است.

درهرحال، اگر قصد دارید برای مدیریت فایل‌های روی سرور خود از FTP استفاده کنید، بهتر است به‌جای مرورگرهای وب از نرم‌افزارهای سمت‌کاربر مخصوصی بهره ببرید که به همین منظور ساخته شده‌اند.

دیدگاه شما درباره‌ی این موضوع چیست؟ آیا با تصمیم تیم توسعه‌دهنده‌ی کروم مبنی‌بر پایان‌دادن به پشتیبانی از پروتکل FTP موافق‌ هستید؟

در کانال آی‌تی یا همان ← ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم