شهر سخت افزار/ سامسونگ هفته گذشته نسخه ده کهکشانی‌های نوت خود را معرفی کرد و هم‌اکنون یکی از مهمترین سوالات این است که این گوشی‌های پرچمدار در بحث قدرت پردازشی می‌توانند چه عملکردی داشته باشند؟ با هم در ادامه مطلب به این سوال پاسخ خواهیم داد.

سامسونگ برای اولین بار با عرضه گلکسی نوت 10 و گلکسی نوت 10 پلاس از چیپستی استفاده کرد که با لیتوگرافی 7 نانومتری ساخته شده است. تفاوت لیتوگرافی که سامسونگ برای ساخت این چیپست استفاده کرده با لیتوگرافی مرسوم شرکت TSMC و همچنین فرایند ساخت مدل 8 نانومتری اخیر شرکت در فرکانس‌های تابش امواج ماورا بنفش است.

سامسونگ با استفاده از فناوری Extreme UltraViolet یا همان EUV در ساختار 7 نانومتری افقی بسیار روشن را برای آینده این فناوری در پیش گرفته است. این فناوری به صورت پایه مزایای مشهودی نسبت به پروسه ساخت Deep UltraViolet یا DUV دارد که شرکت‌ TSMC برای ساخت چیپ‌ها با فناوری 7 نانومتری به کار برده است و می‌تواند بازدهی بالاتری با مصرف توان کمتر داشته باشد.

یکی از نکات بارز این فناوری آن است که شرکت‌های سازنده چیپست‌ها می‌توانند از آن در ساخت تراشه‌ها با فناوری 5 نانومتری هم استفاده کنند و به همین خاطر پیچیدگی‌های گسترده در طراحی نسل بعدی تراشه کمتر به چشم می‌آید.

جدای از این توضیحات تخصصی در مورد ساختار چیپست جدید Exynos 9825 سامسونگ هم باید بگوییم که اگرچه یک تغییر ساختاری لیتوگرافی و فرآیند ساخت را شاهد هستیم ولی در بحث مشخصات فنی پردازشی، این چیپست به مثابه یک اورکلاک ساده برای چیپست مادر خود یعنی Exynos 9820 خواهد بود.

در واقع سامسونگ در این چیپست تنها فرکانس هسته‌های Cortex-A75 در کلاستر میانی را به میزان 90 مگاهرتز افزایش داده و در دیگر هسته‌های پردازنده تغییر خاصی را مشاهده نمی‌کنیم.

با این وجود مشخصات فنی هسته‌ها به شرح زیر است:در ادامه باید به دو نکته مهم توجه داشته باشیم. مورد اول این است که بررسی‌هایی که نتایج آنها را در ادامه مشاهده می‌کنید از سوی وبسایت GSMArena صورت گرفته و ساعتی پیش منتشر شده‌اند و به همین خاطر اولین نتایج رسمی از بنچمارک این تراشه را شاهد هستیم.

نکته بسیار مهم دیگر این است که تست‌ها روی نسخه اولیه گوشی صورت گرفته و ظاهراً محصولی که در بازار عرضه می‌شود تفاوت‌های نسبتاً زیادی در بعد نرم‌افزار خواهد داشت و به همین دلیل ممکن است امتیازات کسب شده با مقادیری که بعداً قرار است از سوی بررسی‌های تخصصی در مورد این گوشی اعلام شود می‌توانند متفاوت باشند.

تست‌های پردازنده (CPU) که با نرم‌افزار GeekBench 4.1 اخذ شده را در گالری مشاهده می‌کنید.

همانطور که مشاهده می‌کنید به طرز عجیبی میزان امتیازات کسب شده در هر دو حالت تک هسته‌ای و دو هسته از حد انتظارات قبلی کمتر است. این کمتر بودن امتیازات تنها می‌تواند یک دلیل داشته باشد و آن هم نکته‌ای است که در بالا به آن اشاره کردیم؛ آزمایشی بودن رام نصب شده روی گوشی که نسخه‌ای پیش‌سفارش است.

در تست‌های گرافیک اما اوضاع به مراتب بهتر است و سامسونگ نیاز به تنظیمات و تغییرات بنیادین در تنظیم ارتباط سخت‌افزار و نرم‌افزارهای گرافیکی ندارد.

عملکرد دستگاه درست همان چیزی است که با استفاده از Mali G76 MP12 در نسل قبلی یعنی Exynos 9820 شاهد آن بودیم و همچنان پر قدرت و بسیار مطلوب است.

در کانال آی‌تی و اینستاگرام ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم