شهر سخت افزار/ در یک خبر خوب گوگل اعلام کرد از نام گذاری اندروید با اسم دسرها دست می‌کشد و Android Q تحت نام اندروید 10 (Android 10) عرضه می‌شود. همچنین این غول اینترنتی خبر از تغییر لوگوی اندروید داد.

با عرضه اندروید 10، گوگل از استفاده از نام دسرها بر اساس ترتیب حروف الفبا در نام گذاری نسخه های جدید اندروید دست می‌کشد که یک تغییر اساسی در مدل نام گذاری اندروید است. این تصمیم به منظور تسهیل ارتباط با کاربران در بازارهای غیر لاتین اتخاذ شده که نام دسرهای انتخابی گوگل برای بسیاری از آنها نا آشنا و حتی بی مفهوم است.

تغییر دیگر به لوگوی اندروید مربوط می‌شود. ربات اندروید از زمان انتشار اولین نگارش این سیستم عامل همواره نماد آن بوده اما به مرور از رنگ سبز متمایل به زرد، به سبز لیمویی و حالا سبز متمایل به آبی تغییر کرده است.

جالب اینکه گوگل می‌گوید تغییر رنگ لوگوی اندروید در راستای تسهیل استفاده از آن برای همگان است. آن‌طور که گوگل می‌گوید، رنگ سبز پیشین لوگوی اندروید برای کسانی که کور رنگی داشته‌اند قابل دیدن نبوده و به همین دلیل آن را تغییر داده‌اند. با اضافه شدن ته رنگ آبی، لوگوی جدید اندروید برای افرادی که به خوبی قادر به دیدن رنگ‌ها نیستند، راحت‌تر دیده می‌شود.

همچنین گوگل چند رنگ دیگر مورد استفاده در ظاهر اندروید را به رنگ‌های جدید تغییر داده که برای اغلب افراد راحت‌تر دیده می‌شوند.

افزون بر رنگ، خود لوگوی ربات اندروید نیز دستخوش تحول شده و حالا نوشته آن دارای یک فونت نسبتاً متفاوت است. فونت جدید از حروف با انحناهای گردتر بهره می‌برد که ربات گرد اندروید هم خوانی بیشتری دارد. همچنین حالا سر ربات اندروید بخشی از لوگوی رسمی آن است که در بالا یا زیر نوشته آن حک خواهد شد. گوگل تنها سر ربات را در لوگوی خود باقی گذاشته است و دیگر خبری از سایر اجزای آن نیست.

جالب‌تر اینکه حالا شاخک‌ها و چشم‌های ربات چهره دوستانه‌تری از اندروید ترسیم می‌کنند، البته این تغییر چندان هم محسوس نیست.

درست همانند نوشته Android در لوگوی اندروید، این تغییر بازتاب دهنده طراحی رابط کاربری فعلی این سیسم عامل است. همچنین رنگ‌های جدید نیز بخشی از اندروید 10 خواهند بود.

انتظار می‌رود اندروید 10 طی سال میلادی جاری عرضه شود.
در کانال آی‌تی و اینستاگرام ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم