افتانا/ مایکروسافت یکی از غول‌های تکنولوژی جهان است که توسعه‌دهنده سیستم‌عامل ویندوز و بسیاری دیگر از محصولات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری پرکاربرد نیز به شمار می‌رود.

مایکروسافت یکی از بزرگ‌ترین غول‌های تکنولوژی در جهان به شمار می‌رود که توسعه‌دهنده سیستم‌عامل ویندوز و بسیاری دیگر از نرم‌افزارهای مورد استفاده کاربران رایانه‌های ویندوزی همچون مجموعه برنامه‌های مایکروسافت آفیس است.

همواره حقایق زیادی درباره گذشته و حال شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه فناوری وجود دارد که در اینجا به مجموعه‌ای از مهم‌ترین و شاید جالب‌ترین آنها پرداخته شده‌است.

نخستین قرارداد همکاری مایکروسافت با شرکت IBM در سال ۱۹۸۰ میلادی صورت گرفته‌است تا یک سیستم‌عامل جدید مخصوص رایانه را تحت عنوان PC DOS توسعه دهند.

نخستین نسخه سیستم‌عامل توسعه داده‌شده از سوی مایکروسافت، ویندوز ۱.۰ بود که یک سیستم‌عامل ۱۶ بیتی بود.

بیل گیتس، موسس و بنیان‌گذار شرکت مایکروسافت در سن ۳۱ سالگی و در سال ۱۹۸۷ میلادی عنوان جوان‌ترین میلیاردر جهان را به خود اختصاص داد.

مایکروسافت نخستین ساعت هوشمند را که به قابلیت مقاومت در برابر آب و رطوبت مجهز بود در سال ۱۹۹۴ میلادی به مرحله تولید رساند.

حرف ایکس در دستگاه کنسول بازی ایکس‌باکس که توسط مایکروسافت به‌صورت اختصاصی توسعه داده شده‌است از عبارت مربوط به نرم‌افزار Windows’ DirectX software آمده‌است که برای پردازش گرافیک توسعه داده شده‌بود.

از سال ۱۹۸۱ میلادی به بعد، خط تیره‌ای که میان دو کلمه تشکیل‌دهنده نام شرکت مایکروسافت وجود داشت، برداشته‌شد و نام آن به‌صورت یک‌سره به شکل Microsoft نوشته‌شد.

بر اساس فهرست کارکنان در سال ۲۰۱۵ میلادی، نسبت جنسیت تعداد کارمندان و کارکنان شرکت مایکروسافت سه مرد به چهار زن اعلام شده‌است.

متوسط حقوق یک مهندس نرم‌افزار در شرکت مایکروسافت حدود ۱۰۶ هزار دلار است. موسسان شرکت مایکروسافت بیل گیتس و پال آلن بودند و مدیر ارشد اجرایی آن نیز هم‌اکنون ساتیا نادلاست.

مایکروسافت تنها ۲۵ درصد از فروشگاه‌های عرضه محصولات فناوری در سراسر جهان را داراست که در مقایسه با بزرگ‌ترین رقیب آن، اپل بسیار ناچیز به نظر می‌رسد.

این شرکت نسخه ویندوز ایکس‌پی را در سال ۲۰۰۱ عرضه و منتشر کرد و پشتیبانی از آن را نیز در سال ۲۰۱۴ میلادی پایان داد، ولی جالب است که بدانید هنوز حدود ۳۰ درصد از رایانه‌های جهان از این نسخه از ویندوز استفاده می‌کنند.
در کانال آی‌تی و اینستاگرام ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم