مجله پلازا/ سامسونگ گلکسی فولد 2 با نمایشگر 8 اینچی و محافظ شیشه‌ای بسیار نازک به‌زودی پس از گوشی فولد اصلی وارد بازار خواهد شد. اگرچه تاریخ عرضه گلکسی فولد 2 هنوز اعلام نشده است، ولی حدس می‌زنیم این تاریخ در سال 2020 باشد.

دقیقاً زمانی که گمان می‌کردیم دیگر خبری از تکنولوژی گوشی‌های انعطاف‌پذیر نیست، هیاهوی آن به‌طور شگفت‌انگیزی شدت گرفت. بعد از اینکه سامسونگ رسماً اعلام کرد که به دلیل مشکلات رخ‌داده برای نمونه گوشی‌هایی که در دست منتقدان بود، نسخه گلکسی فولد را در ماه سپتامبر عرضه خواهد کرد، اکنون خبر رسیده است که عرضه این نسخه اصلی از گوشی تاشو سامسونگ در 18 ماه سپتامبر (27 شهریور) خواهد بود و این، حدوداً زمانی خواهد بود که اپل آیفون‌های 2019 خود را وارد بازار می‌کند.

حدس می‌زنید سامسونگ تنها شرکتی باشد که برای محقق کردن چنین ایده‌ای سرمایه‌گذاری کند؟ خیر، چنین نیست. شرکت بعدی که در این زمینه با تمام قدرت وارد بازی رقابت با سامسونگ شد، هواوی بود. با پیش‌نمایشی که این شرکت از گوشی میت ایکس به‌شدت ارتقاءیافته خود ارائه کرد، می‌توان نتیجه گرفت که این گوشی یک رقیب اصلی برای سامسونگ گلکسی فولد خواهد بود. گوشی تاشو میت ایکس که اکنون شامل مجموعه‌ای از آخرین پردازنده و دوربین است، زمانی که در ماه اکتبر (مهر) عرضه شود، در این زمینه یک قدم بالاتر از گوشی تاشو فولد خواهد بود. بااین‌حال، این تجهیزات قوی باعث شده است میت ایکس با قیمت بالاتری نسبت به فولد برای کاربران گوشی تاشو ارائه شود.

نکته جالب توجه این است که این، پایان اخبار هیجان‌انگیز گوشی‌های انعطاف‌پذیر نیست؛ بطوریکه گویی گزارش ارائه‌شده درباره نخستین گوشی میان رده در این دسته جدید، حتی آب بیشتری به آسیاب شایعات انعطاف‌پذیری گوشی‌ها ریخته است. حدس می‌زنید این گزارش مربوط به چه شرکتی باشد؟ آری درست است، موتورولا. ادعا شده است که هزینه گوشی تاشو ریزر 2019 موتورولا بسیار پایین‌تر از میت ایکس خواهد بود و به‌زودی برای تعطیلات، توسط ورایزن منتشر خواهد شد. طراحی منحصربه‌فرد آن، این است که برخلاف گوشی‌های فولد و میت ایکس، این گوشی حول محور افقی خم می‌شود. این طراحی برای مدت طولانی بدین‌صورت نخواهد ماند، زیرا ظاهراً سامسونگ نیز ارائه چنین صفحه‌نمایشی را برنامه‌ریزی کرده و حتی ثبت اختراع آن را نیز دریافت کرده است.

اگرچه این اخبار پیرامون پیشرفت‌های بسیار سریع گوشی‌های جدید تاشو باارزش بود، اما هیجان‌انگیزتر از آن، خبری است که اکنون می‌خواهیم در مورد جانشین واقعی گلکسی فولد یعنی همان گلکسی فولد 2 ارائه کنیم. هم‌زمان با انتشار خبرهای جدیدی مبنی بر اینکه سامسونگ برای محافظ شیشه‌ای گوشی فولد 2، به یک شرکت تأمین‌کننده داخلی روی خواهد آورد، رسانه‌های کره‌ای نیز گزارش شگفت‌انگیزی را ارائه کرده‌اند. طبق این گزارش، سامسونگ Galaxy Fold 2 در مقایسه با پنل 7.3 اینچی در گوشی فولد اصلی (او جی فولد)، از یک نمایشگر بزرگ‌تر 8 اینچی استفاده خواهد کرد.

ظاهراً به دلیل اینکه ژاپن، صادرات کالاهای نادر را به کره به خاطر رویدادهای بداقبالی رخ داده در دهه‌های پیش محدود کرده، سامسونگ از سه جهت تحت تأثیر قرار گرفته است که عبارت‌اند از محدودیت در تدارکات اصلی پیکسل OLED، اجزای تراشه حافظه و همچنین لایه نازک محافظ گلکسی فولد.

محافظ شیشه‌ای که توسط کارخانه سومیتومو ژاپن، از پلی ایمید (PI) بادوام ساخته می‌شود، اکنون تحت محدودیت‌های تجاری بین ژاپن و کره قرار دارد. این نوع محافظ، لایه بالایی از صفحه‌نمایش منعطف گلکسی فولد را تشکیل داده و درواقع بخش اصلی صفحه‌نمایش به‌حساب می‌آید. متأسفانه اهمیت وجود این لایه محافظ، در نسخه‌های پیش‌نمایش سامسونگ کاملاً مشخص نشده بود و برخی بدون توجه، آن را می‌کندند که این کار باعث خراب شدن نمایشگر گوشی می‌شد.
با اینکه سامسونگ با گسترش دادن پوشش PI تا گوشه‌های فولد به‌روز شده، توانست تا حدودی مشکلات مربوط به آسیب‌پذیری صفحه‌نمایش گوشی فولد را برطرف کند، ولی به نظر نمی‌رسد که از این به بعد بخواهد از این نوع پوشش به‌عنوان محافظ صفحه‌نمایش استفاده کند. ظاهراً سامسونگ تصمیم گرفته است که در آینده یک جایگزین برای استفاده از این نوع محافظ اختیار کند.

سامسونگ Galaxy Fold 2 ؛ یک صفحه شیشه ای 8 اینچی که خم می شود

یک نشریه تجاری کره‌ای به نام The Bell به‌تازگی گزارش داده است که سامسونگ به‌منظور تولید محافظ شیشه‌ای برای گوشی فولد 2 خود که دارای صفحه‌نمایش 8 اینچی است، می‌خواهد به یک شرکت تأمین‌کننده داخلی مراجعه کند. اگرچه شرکت‌های Corning و Schott، صفحات شیشه‌ای انعطاف‌پذیری را در دست تولید دارند، ولی می‌توان حدس زد که شرکت DoInsys می‌تواند به‌عنوان یک انتخاب مناسب برای تأمین‌کننده این محافظ شیشه‌ای جدید برای گوشی فولد 2 در نظر گرفته شود؛ چراکه این شرکت یک محافظ شیشه‌ای برای نمایشگرهای تاشو ساخته و ظاهراً محصول آن یک شیشه نرم بسیار نازک است که می‌تواند برای گوشی‌های تاشو استفاده شود.

نکته قابل‌توجه این است که این شیشه اگرچه بسیار نازک است، ولی سخت‌تر از غشاء محافظ پلی ایمیدی معمولی است که اکنون گلکسی فولد از آن استفاده می‌کند. شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که مگر می‌توان شیشه را بدون شکستن خم کرد؟ درست است؛ فرض عجیبی به نظر می‌رسد اما اگر دقت کنید جواب سؤال شما در کلیدواژه «نازک» است و محصول DoInsys بسیار مقاوم است و توانسته نتایج بسیار خوبی را در این زمینه کسب کند. این شرکت قصد دارد تولید انبوه را از سال 2020 آغاز کند و یکی از موانع سر راه طراحی فولد 2 را کنار بزند.

تاریخ عرضه گلکسی فولد 2

جالب است بدانید حرکت به سمت محافظ شیشه‌ای به‌جای غشاء ساخته‌شده از پلی ایمید برای گوشی فولد 2، پیش از آشکار شدن ماجرای محدودیت صادرات ژاپن برنامه‌ریزی شده بود. این واقعاً یک حرکت هوشمندانه‌ای است؛ این‌طور نیست؟ اکنون این امر برای سامسونگ مزیت دو برابری را به همراه آورده است، زیرا نه‌تنها محدودیت‌های صادرات سومیتومو به کره را دور می‌زند، بلکه همچنین از بروز مشکلات ناشی از کاربرد پوشش PI به‌عنوان محافظ صفحه برای گوشی فولد 2 جلوگیری می‌کند.

برای حدس تاریخ عرضه گلکسی فولد 2 باید بگوییم که تعداد اولیه‌ای از محافظ شیشه‌ای شرکت DoInsys برای نمایشگر 8 اینچی قرار بود تا پایان سال جاری عرضه شود، بنابراین احتمالاً خبر اعلام سامسونگ گلکسی فولد 2 در یکی از آگهی‌های بهار سال 2020 صورت می‌گرفت. اما با تاخیر 5 ماهه در عرضه گلکسی فولد، سامسونگ طبق گزارشات قصد دارد وقت بیشتری را روی گوشی تاشو جدید خود بگذارد.

آیا شما هم از شنیدن این اخبار، هیجان‌زده‌اید و می‌خواهید هرچه زودتر زمان عرضه این گوشی‌های شگفت‌انگیز فرا برسد؟ باید اعتراف کرد که اخبار دسته گوشی‌های تاشو روز به روز هیجان‌انگیزتر می‌شود.

در کانال آی‌تی و اینستاگرام ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم

بلد
بلد آگهی