افتانا/ اطلاعات میلیون‌ها اسرائیلی به دلیل ناکامی حزب لیکود در تأمین امنیت پایگاه‌های داده افشا شدند.
میلیون‌ها اسرائیلی هک شدند

اطلاعات میلیون‌ها اسرائیلی به دلیل ناکامی حزب لیکود در تأمین امنیت پایگاه‌های داده افشا شدند.

حزب لیکود، به عنوان یکی از احزاب راست‌گرای سکولار رژیم صهیونیستی اسرائیل در تأمین امنیت اطلاعات سایبری میلیون‌ها رأی‌دهنده اسرائیلی برای حدود یک هفته ناکام ماند و اطلاعات شخصی شامل شماره‌های تأمین اجتماعی، آدرس‌های منازل و اطلاعات مربوط به آرا فاش شدند.

در گزارش مشترک منتشر شده از سوی هاآرتز (Haaretz) و The Marker، تقریباً پنج روز داده‌های سایبری شخصی چیزی بیش از چهار میلیون اسرائیلی در وب‌سایت کمپین لیکود در دسترس عموم قرار گرفت. براساس این گزارش، هر نام در یک مخزن گسترده شامل شماره تأمین اجتماعی، آدرس منزل، شماره تلفن همراه و اولویت رأی دادن فرد نسبت به حزب لیکود بود.

براساس مقاله منتشر شده، رأی‌دهندگان در دسته‌های «حامی، غیرحامی و مباحث» با حزب لیکود تقسیم‌بندی می‌‎شوند. ۱.۹ میلیون نفر دیگر، نامشخص معرفی شده‌اند.

لیکود، تنها جناح سیاسی است که علاوه بر دسترسی به ثبت‌نام‌های ر‌أی‎‌دهندگان به اطلاعات محافظت شده از سوی سازمان‌های قانونی نیز که برای دور نگه داشتن داده‌ها از منظر عمومی طراحی شده‌اند، دسترسی دارد.

در حال حاضر، تمرکز اصلی روی سرقت هویت و کلاهبرداری است، زیرا بیشتر سیستم‌های کامپیوتری در اراضی اشغالی به همان داده‌های فاش شده، مانند اطلاعات بانکی شخصی و سوابق دولتی متکی هستند.

حزب لیکود چگونگی کسب اطلاعات در مورد گرایش‌های سیاسی رأی‌دهندگان در مخزن را به هاآرتز و مارکر ارائه نداد؛ اما گزارش‌ها حاکی از آن است که داده‌ها از طریق مصاحبه‌ها و نظرسنجی‌های شخصی جمع‌آوری شده‌اند.

این اطلاعات تا حدی از طریق وب‌سایت برنامه حزب لیکود با توضیح در مورد دستورالعمل‌های حزب برای نمایندگان در مراکز رأی‌گیری قابل دسترسی بود. براساس گزارش، دسترسی به زیردامنه باعث دسترسی کامل بازدیدکنندگان به لیست می‌شد.

حزب لیکود پس از آنکه از این موضوع آگاه شد، بلافاصله دسترسی به سایت را مسدود کرد. طبق این گزارش، آدرس‌ها و شماره‌های تأمین اجتماعی نتانیاهو، همسرش و اعضای نزدیک خانواده او نیز افشا شدند.

در کانال آی‌تی و اینستاگرام ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم