شهر سخت افزار/ شرکت AMD بسیاری از کارت‌های گرافیک ایستگاه کاری فعلی خود را بر اساس ریزمعماری Vega تولید کرده است؛ از سوی دیگر می دانیم که این شرکت با NAVI و نخستین ریزمعماری RDNA، دنیای کارت‌های گرافیک خود را متحول کرده و ظاهراً حالا باید در انتظار کارت‌های گرافیک ایستگاه کاری و قدرتمند، با این معماری باشیم.

تنها دو کارت گرافیک از ریزمعماری NAVI معرفی شده‌اند که هر دو به خانواده گیمینگ تعلق دارند. تمام داده‌ها و اطلاعات غیر رسمی ما تا کنون تأیید می‌کنند که سیلیکون NAVI 14 با هدف رقابت با کارت‌های گرافیک NVIDIA GeForce GTX 16 عرضه خواهند شد؛ با این وجود برخی اخبار جدید، حاکی از آن هستند که AMD از قلب این تراشه دست کم سه یا دو کارت گرافیک ایستگاه کاری را بیرون خواهد کشید.

این اطلاعات از کدهای درایور AMD که برای سیستم عامل لینوکس ارائه شده بود، بیرون کشیده شده و دو کارت گرافیک با شناسه navi14-PCI-ID-for-work-station-SKU را شاهد هستیم. کارت‌های گرافیک فوق با عناوین 0x7341، 0x7347 و 0x734f در این درایور درج شده‌اند. سیلیکون NAVI 14 یک تراشه میان رده به حساب می‌آید که در بالاترین حالت می‌تواند با GTX 1660 Ti به رقابت بپردازد؛ اما تولید یک کارت گرافیک ایستگاه کاری با درایور متفاوت، مسئله غیر منتظره‌ای برای ما نبوده است.

حالا می دانیم که در پاییز امسال، افزون بر کارت‌های گرافیک جدید با ریزمعماری NAVI و Turing، باید در انتظار مدل‌های ایستگاه کاری هم باشیم که رقیبی برای NVIDIA Quadroها خواهند بود.

در کانال آی‌تی و اینستاگرام ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم

سيستم ساز برسا
آگهی