شهر سخت افزار/ چندی پیش، شرکت AMD با انتشار اسلایدهایی، نقشه راه خود در چند سال آینده را به تصویر کشید. نقشه‌های راه AMD شامل تراشه‌های GPU و CPU، در کلاس خانگی بود. حال اطلاعات بیشتری در زمینه پردازنده‌های کلاس سرور این شرکت، به شکل رسمی منتشر شده است که بیشتر شبیه به یک آینده نگری است تا داده‌های دقیق علمی.

داده‌های این شرکت در حاشیه مراسم HPE Cast 2019، حاوی نکات جالب توجهی بود. AMD در این سخنرانی گزارش کرد که پردازنده‌های کلاس سرور این شرکت در نسل سوم EPYC، با کد رمز Milan عرضه خواهند شد. این در حالی است که پردازنده‌های نسل دوم EPYC موسوم به Rome، هنوز وارد بازار نشده‌اند.

پردازنده های نسل سوم EPYC یا همان مدل های Milan با لیتوگرافی 7+ نانومتری عرضه شده و به گفته این شرکت، در سال 2020 وارد بازار خواهند شد. پس با توجه به اطلاعات کنونی و داده های روزهای اخیر، مطمئن هستیم که AMD دست کم تا دو سال آینده به تولید تراشه های پردازشی در لیتوگرافی 7 نانومتری ادامه خواهد داد. این شرکت مدعی است که لیتوگرافی 7+ نانومتری، این امکان را به آنها می دهد که تعداد ترانزیستورها را تا 20 درصد به نسبت مدل های 7 نانومتری اولیه ارتقاء دهند.

شرکت AMD در سال های اخیر، در حین معرفی پردازنده های جدید خود در تمام زمینه ها، آنها را با مدل های مشابه از شرکت Intel مقایسه می کرد. اما حالا پا را از آن هم فراتر گذاشته و برای خود یک دشمن فرضی را به تصویر کشیده است. در حال حاضر از برنامه های آتی اینتل اطلاع خاصی در دست نبوده و حتی می دانیم که این شرکت در معرفی پردازنده های نسل دهم خود با لیتوگرافی 10 نانومتری، بسیار کند عمل کرده است.

به ادعای AMD، اینتل تا آن زمان پردازنده های 10 نانومتری Ice Lake-SP را برای کلاس سرور معرفی خواهد کرد که عملکرد آنها به ازای هر وات مصرفی برای هر سیکل پردازشی، به مراتب کمتر از پردازنده های EPYC Milan است.پردازنده های 10 نانومتری اینتل، از هسته های جدید با نام Sunny Cove بهره خواهند برد؛ حتی امکان استفاده ترکیبی از هسته های Sunny Cove در کنار دیگر هسته ها هم وجود دارد.

هسته های Sunny Cove یک معماری انقلابی از زمان نسل ششم (SkyLake) تا کنون هستند. به گفته اینتل، هسته های Sunny Cove قدرت پردازش های IPC را تا 18 درصد افزایش داده است. با توجه به اطلاعات جدید در مورد چیپست های سری 400 و البته لو رفتن اسامی برخی مادربردهای آتی به همراه سوکت LGA 1200، به نظر می رسد که به زمان معرفی پردازنده های نسل دهم Intel نزدیک شده ایم.

AMD با بهبود عملکرد در ریزمعماری ZEN، موفق به ارائه یک معماری قدرتمند به منظور رقابت با تراشه های Intel شده است که در چند سال اخیر بی سابقه بوده است. در نهایت این رقابت به نفع کاربران خواهد بود.
در کانال آی‌تی و اینستاگرام ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم

سيستم ساز برسا
آگهی